Nabídka
Produkty a služby

Už máte přezuto? Neotálejte s povinnou zimní výbavou

22. 12. 2020

Zimní výbava

Začněte přezutím na zimní

Zákon nařizuje používání zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března, pokud panují zimní podmínky. Hlídejte si označení pneumatik. Musí jít o kombinaci písmen M a S, kdy M znamená „bláto“ (z angl. „mud“) a S znamená „sníh“ (z angl. „snow“). Pouze jedno písmeno nestačí. Na bočnici zimní gumy má být vyznačeno M+S, MS, M.S nebo M/S.

Nejspolehlivější zimní pneumatiky jsou označeny ještě emblémem hory a sněhové vločky (3PMSF). Už na první pohled je zřejmé, že jsou designovány do náročných sněhových podmínek. Například výrobci prémiových pneu jako Continental, Michelin a další se zaměřují na nabídku právě takových zimních gum.

Ohlídejte si hloubku dezénu

Při výběru zimních pneumatik pro osobní vozidla se řiďte hloubkou jejich dezénu, která by měla dosahovat minimálně 4 mm. U pneumatik pro vozidla nad 3500 kg je vyžadována dokonce hloubka 6 mm.

Přemýšlíte proč? Přečtěte si, proč je nutné pneumatiky s dezénem pod 3 mm vyměnit.

Zimní pneu patří na všechna kola

Při výměně letních pneumatik za zimní nehraje roli náhon kol. Musíte mít přezutá všechna kola. Pokud patříte mezi vlastníky silných vozů s pohonem všech 4 kol, pořiďte si pneumatiky na SUV 4×4.

Kde jsou zimní pneu potřeba za všech podmínek

Na více než 100 místech v Česku navíc najdete dopravní značku „zimní výbava“. Ta ukládá povinnost zimních pneumatik za všech klimatických podmínek. Konec území, kde tato značka platí, je vymezen značkou „zimní výbava–konec“. Jde o nevyzpytatelné úseky, na kterých dochází například k nečekaným změnám povrchu vozovky i tehdy, kdy se na jiných silnicích problémy nevyskytují.

Podle čeho vybírat zimní pneu

Zimní pneumatiky se každoročně podrobují nezávislým testům, které vyhodnocují jejich základní vlastnosti. Co se týče bezpečnosti, délky brzdné dráhy i hlučnosti, se v testech zpravidla nejvýše umísťují pneumatiky Dunlop, Continental, Barum a Michelin. Proto se při výběru vyplatí sledovat výsledky nezávislých testů pneumatik.

Jak je to s povinnou zimní výbavou v zahraničí

Ne všude je to s povinnou zimní výbavou stejné jako u nás. Benevolentní Polsko a Slovensko vás nezaskočí, mají podobné podmínky jako my, ale v přísnějším Německu můžete narazit, tam za zimní pneumatiky považují jedině gumy s označením 3PMSF.

Neznalost bohužel neomlouvá, a tak si přečtěte,  jak je to s používáním zimních pneumatik v sousedních zemích.

Zimni vybava

Nepovinná, ale užitečná výbava

Existují také věci, které nejsou povinné, ale budou se vám v zimě prostě hodit. Jezdíte lyžovat? To, že jste loni vyjeli autem až pod vlek, se letos nemusí opakovat, a proto se pro jistotu vybavte řetězy.

Lopatka v kufru nezabere moc místa, a přitom umí velké věci. Nejen že za pomocí ní auto doslova vykopete z pod sněhu, ale můžete s ní nabírat i štěrk k posypu kritického místa vozovky.

Neničte si kreditku a vozte s sebou škrabku a smetáček. A protože nikdy nevíte, jestli nezůstanete trčet v zácpě, nebo hůř jestli neuvíznete ve sněhu, mějte v autě vždy dostatek tekutin, nějakou tyčinku pro zahnání hladu a teplou deku.

Buďte připraveni na všechno a přečtěte si víc o doporučené výbavě.

TIP: Před cestou na hory doporučujeme zkontrolovat Vaše povinné ručení, jak vybrat to nejlepší povinné ručení Vám poradí portál 5nej.cz 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít