Nabídka
Produkty a služby

Na hloubce dezénu záleží! Proč pneumatiky s dezénem pod 3 mm už raději vyměnit?

22. 3. 2019

https://www.sportli.cz/magazin/leto-na-kole-vime-co-zkontrolovat-aby-byla-jizda-bezpecna/

Vyjet pneumatiky úplně "do hladka" je stále bohužel docela běžnou praxí u mnoha řidičů. V každém případě je to ale chyba, která vás v tom lepším případě může stát několik pomačkaných plechů. Podívali jsme se na to, jaká hloubka dezénu se počítá za bezpečnou a kdy už byste měli pneumatiky raději vyhodit.

Koupě pneumatik představuje pro mnohé motoristy citelný zásah do finančního rozpočtu. Na druhé straně, kvalitní a správně zvolené pneumatiky mají obrovský význam z hlediska bezpečnosti a jízdních vlastností. Pokud si před letní nebo zimní sezónou řeknete, že "tuto jednu sezónu ještě vydrží" a pneumatiky jsou sjeté téměř do hladka, je to chyba a doslova hazard nejen s vaší bezpečností, ale i s bezpečností ostatních účastníků silničního provozu.

Minimální hloubka dezénu podle zákona

Co se týče minimální hloubky dezénu, zákon o silničním provozu stanovuje minimální hloubku na 4 mm u zimních pneumatik a 1,6 mm u letních pneumatik. Je to tak i v sousedním Rakousku. Na Slovensku jsou zákony o něco benevolentnější, tam v případě zimních plášťů stačí 3 mm. Obecně ale můžeme shrnout, že čím hlubší dezén, tím lepší.

Zatímco v zimním období oceníte dostatečně hluboký dezén zejména kvůli lepší trakci, v létě vám pomůže vyhnout se aquaplaningu. Ten vás může pořádně překvapit, a jelikož se již otepluje a pomalu se blíží sezóna přezouvání na letní pneumatiky, zaměřili jsme se na to, jak vám dostatečně hluboký dezén může doslova "zachránit kůži".

Co je aquaplaning a jak se mu vyhnout?

Aquaplaning je stav, ke kterému dochází tehdy, když pneumatika během jízdy ztratí kontakt s vozovkou. Auto tehdy začne na silnici doslova "plavat". Mezi pneumatiku a vozovku se totiž dostane voda, kterou na krátký čas není kam odvést. Hlavními příčinami aquaplaningu je především příliš vysoká rychlost, mokrá vozovka a v neposlední řadě i pneumatiky s nedostatečnou hloubkou dezénu. Dojít k němu přitom může i zcela nečekaně a o to horší je samotný moment překvapení. Stačí jen prudší déšť a například cesty s vyjetými kolejemi v pruzích najednou představují značné nebezpečí.

Nechceme vás ale příliš strašit, vyhnout se aquaplaningu není žádná věda, často stačí trochu ubrat plyn a netočit prudce volantem. Kromě správné techniky jízdy je při aquaplaningu velmi důležitá hloubka dezénu. Jen dostatečně hluboké drážky se totiž postarají o optimální odvádění vody z prostoru mezi vozovkou a pneumatikou. Podle doporučení výrobců pneumatik právě při hloubce dezénu 3 mm už začíná pneumatika ztrácet ze své maximální přilnavosti na mokrém povrchu.

Hloubka dezénu výrazně ovlivňuje i brzdnou dráhu vozidla

Hloubka dezénu pneumatiky má samozřejmě velký vliv i na brzdnou dráhu, ať už na mokré nebo suché vozovce. V případě krizových situací, kdy opravdu rozhoduje každý metr, určitě oceníte každý jeden milimetr dezénu. Za vše také mluví test společnosti Continental.

Při tomto testu byla porovnána zcela nová letní pneumatika Continental ContiPremiumContact 5 o průměru 16 palců se stejnou pneumatikou s hloubkou dezénu 3 mm a 1,6 mm. Rozdíly v brzdné dráze jsou dost překvapivé. Při brzdění ze 100 km/h rychlosti na mokré vozovce má auto s pneumatikou, která má 3 mm dezén delší brzdnou drahou o 13 metrů ve srovnání s autem, které má obuty zcela nové pneumatiky. Mnohem výraznější rozdíl je to ale u pneumatik s dezénem 1,6 mm (zákonem stanovené minimum), které má brzdnou dráhu delší až o 23 metrů.

Závěrem dodejme, že včasná výměna pneumatik se sjížděním dezénem není o přehnané opatrnosti, ale o odpovědnosti vůči sobě a zároveň celému okolí.

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít