Nabídka
Produkty a služby

Jak je to s používáním zimních pneumatik v sousedních zemích? Nenechte se nachytat!

30. 11. 2018

Povinnost používat zimní pneumatiky danou zákonem zná zřejmě každý zodpovědnější řidič. Jak je to však s povinností jejich používání u našich sousedů? Připravili jsme pro vás aktuální přehled.

Sezóna přezouvání je již v plném proudu a v tomto období již povinnost používání zimních pneumatik v některých zemích stanovuje i zákon. Je to tak i u nás, přičemž konkrétní ustanovení najdeme v zákonu č. 361/2000 Sb. o silničním provozu. Ten stanovuje, že řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Uvedené se vztahuje na období od 1. listopadu do 31. března. Zimní pneumatiky musí být použity na všech nápravách a minimální hloubka jejich dezénu musí být alespoň 4 mm. Jak je to ale u našich sousedů?

Rakousko

Naši jihozápadní sousedé mají v zákoně stanovenou povinnost používat zimní pneumatiky od 1.11. do 15.4., pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, sněhová kaše nebo led. Povinnost je tedy určena v závislosti na počasí. Pozor, neplatí to ale pro nákladní vozidla nad 3,5 t a autobusy, ty musí být v tomto období vždy používat zimní pneumatiky bez ohledu na stav vozovky, a to alespoň na jedné hnané nápravě.

Dodejme, že toto období je o něco delší než u nás, Rakousko má navíc hornatý terén a rozhodně v tomto ohledu neradno nic podcenit. Stejně jak u nás, i zde platí, že zimní pneumatika musí mít dezén s hloubkou alespoň 4 mm.

Slovenská republika

Na Slovensku stanovuje povinnost používání zimních pneumatik zákon č. 8/2009 o silničním provozu. Ten určuje, že pro osobní auta je na Slovensku používání zimních pneumatik povinné od 15. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, námraza, nebo led. Zimní pneumatiky musí být použity na všech nápravách, přičemž minimální hloubka jejich dezénu musí být alespoň 3 mm.

Polsko

Co se týče používání zimních pneumatik, zákony v Polsku jsou benevolentní. Není zde zákonem stanovená povinnost používání zimních pneumatik. Na úsecích označených příslušnou značkou však může být určena povinnost použití zimních řetězů.

Německo

V Německu se zas jen nedávno zpřísnily pravidla pro používání zimních pneumatik. Po novém už za zimní pneumatiky budou považovány pouze ty, které mají i označení sněhové vločky s horským štítem na pozadí (3PMSF).

Pneumatiky, které mají jen označení M + S, M.S. nebo M & S či obdobné, již nebudou považovány za zimní. Pokud takové pneumatiky máte na autě obuty a chystáte se do Německa, nemusíte je hned přezouvat nebo vyhazovat. Nové nařízení se vztahuje pouze na pneumatiky vyráběné od roku 2018. Pokud máte pneumatiky staršího data výroby, používat je můžete na území Německa jako zimní do 30.09.2024. Dodejme, že v případě osobních vozidel musí být zimní pneumatiky obuty na všech kolech a minimální hloubka dezénu je 4 mm.

Pokud se vydáte, byť jen za nákupy do Rakouska či Německa, je dobré ověřit si, jak je to s povinností použití zimních pneumatik. Ušetřit si můžete kopec starostí nejen při případné policejní kontrole, ale i při jednání s pojišťovnou v případě pojistné události či dopravní  nehody.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít