Nabídka
Produkty a služby

Zopakujte si hlavní zásady bezpečné jízdy

6. 9. 2021

Kontrolujte technický stav vozu

S železnou pravidelností kontrolujte technický stav vozidla nebo motocyklu. Sami se můžete vrhnout na světla, stěrače, množství oleje a chladicí kapalinu, ale brzdy, tlumiče, akumulátor a jiné složitější náležitosti raději přenechejte profíkům v autoservisu.

Přeměřujte pneumatiky

Zvýšenou pozornost věnujte pneumatikám, protože právě ony spojují auto či motorku s vozovkou a na jejich kvalitě závisí odezva na řízení i délka brzdné dráhy. Při každém tankování pneumatiky zkontrolujte vizuálně, zaměřte se na boule a praskliny v plášti. Pokud něco takového uvidíte, zamiřte do pneuservisu. 

Jestli v autě nemáte TPMS (automatický systém na kontrolu tlaku), přeměřte si nahuštění pneumatik. Tápete, jak na to? Mrkněte na článek o měření tlaku v pneu.

Alespoň 2krát ročně zkontrolujte také minimální hloubku dezénu. U zimních pneumatik je to 4 mm a u letních 1,6 mm. U celoročních pneu v zimě platí stejná pravidla jako pro zimní pneu, tedy 4 mm. Máte tendenci jezdit na ojetých pneumatikách až do posledního milimetru? Přečtěte si, jak se mění vlastnosti obutí s každým sjetým milimetrem.

Když se vaše pneu blíží ke konci života, poohlédněte se po nových. Podívejte se na výsledky nezávislých testů pneumatik. Mnohdy v nich objevíte levné  pneumatiky se skvělými jízdními vlastnostmi. Sázkou na jistotu je obutí prémiových výrobců, jako je Continental nebo Michelin.

Pneuservis

Při jízdě udržujte bezpečnou vzdálenost

Udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidel před vámi. Buďte od nich vždy tak daleko, abyste měli minimálně 2 sekundy na reakci. Počítejte s tím, že ve vyšších rychlostech a zhoršených klimatických podmínkách (déšť, námraza, sníh), budete potřebovat více čas.

Buďte ve střehu

Při řízení se soustřeďte na okolní auta, na stav silnice, na značky i na to, co se děje kolem cesty (hrající si děti, zvěř, psi). Nenechávejte mozek uvažovat nad tím, co bude k večeři, nebo co ještě musíte v práci dodělat. Zbytečně tak zpomalujte své reakce. V krizové situaci mnohdy hrají roli i desetiny vteřiny.

Když už cítíte, že se nesoustředíte, udělejte si pauzu. Dejte si kávu, něco k jídlu a protáhněte se. Při dlouhých cestách se prostřídejte nebo se alespoň krátce prospěte. Samostatnou kapitolu pak představují přestávky profesionálních řidičů, jejich délku a frekvenci určuje zákon a nazývají se bezpečnostní přestávky. 

Jezděte předvídatelně

Náhlé změny směru bez blinkrů řidiče za vámi pěkně zmatou a mohou způsobit nehodu. Proto je používejte vždy, když měníte směr, a to i při předjíždění cyklisty nebo odstaveného auta.

Emoce za volant nepouštějte

Jste naštvaní, vylekaní nebo jinak rozhození? Pak za volant ještě chvíli nesedejte, počkejte, až se trochu uklidníte. V opačném případě byste se na jízdu nedokázali plně soustředit a pravděpodobnost, že se něco stane, by se rapidně zvýšila.

Za volant sedejte jen s čistou hlavou

Když večer požijete, za volant nesedáte. To je jasné, ale co ráno? Pokud jste toho vypili víc, než je zdrávo, zkontrolujte si množství alkoholu v krvi ráno před jízdou. Nespoléhejte na orientační alkohol kalkulačky, ale raději si pořiďte spolehlivý alkoholtester. Možná budete překvapení.

Technický stav pod kontrolou

Své momentální rozpoložení za volantem, dopravní situaci a reakce okolních řidičů na 100 % neovlivníte, ale technický stav pneumatik a vozu je plně ve vaší moci. Udělejte pro bezpečnost své jízdy maximum a pravidelně kontrolujte to, co může v klíčovém okamžiku rozhodnout.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít