Nabídka
Produkty a služby

Tlak v pneumatikách ovlivňuje spotřebu i bezpečnost

12. 4. 2021

Kde hledat správné hodnoty tlaku v pneumatikách

Neexistuje jedna správná hodnota tlaku v pneumatikách pro všechna vozidla, i když u většiny osobních aut se pohybuje okolo 2,3 baru. Ještě než se pustíte do kontroly tlaku v pneu, musíte zjistit, jaké hodnoty jsou ideální pro vaše auto. Najdete je:
●       v uživatelském manuálu vozidla,
●       na karoserii vozu – na dveřích u řidiče nebo na vnitřní straně dvířek od palivové nádrže,
●       v databázi vozidel.

tlak v pneumatikách

Nároky na tlak se mění spolu s počasím a hmotností nákladu

Vliv okolní teploty na tlak v pneu

Základní hodnota tlaku, kterou výrobce vozu uvádí jako optimální, počítá s okolní teplotou kolem 20 °C. Pokud teplota venku výrazně klesne, sníží se i hodnota tlaku v pneumatikách, a proto byste ji měli upravit. Každých 10 °C dolů znamená pokles tlaku o 0,1 baru, a proto byste měli tlak upravit podle převládajících okolních teplot.

Vliv nákladu na tlak v pneumatikách

Když se stěhujete, nebo jedete na dovolenou a vaše auto je naložené až po střechu, podívejte se do uživatelského manuálu k vozu, mnozí výrobci uvádí jiné hodnoty tlaku v pneu při velkém zatížení.

Jak často a jak kontrolovat tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách kontrolujte každé dva týdny a taky vždy, když tankujete. Na benzínce totiž můžete využít kompresor. Při domácím měření tlaku využijete tlakoměr. Všechny novější vozy mají ve výbavě automatický systém na kontrolu tlaku – TPMS (Tire Pressure Monitoring System). V tom případě stačí, když budete sledovat údaje na palubní desce. Když použijete k nahuštění pneumatik dusík, vydrží vám stabilní tlak v pneu až několik měsíců.

tlak v pneumatikach

Naučte se pracovat s tlakem

Když už víte, jak tlak mění vlastnosti pneumatik, můžete ho využívat ve svůj prospěch. Snížení tlaku a zvětšení styčné plochy pneumatik se hodí při  jízdě v náročném terénu, kde narazíte na bláto, břečku, sníh nebo třeba led.

Jak (ne)správně nahuštěné pneu ovlivňují bezpečnost a spotřebu

Vysoký tlak v pneumatikách zmenšuje kontaktní plochu s povrchem. Vozidlo má horší odezvu na řízení a je méně ovladatelné.

Naopak podhuštěné pneumatiky mají větší kontaktní plochu s vozovkou, než by měly mít. Kvůli tomu se dezén opotřebovává rychleji, zvyšuje se valivý odpor, spotřeba vozu a také náklady na palivo.

Pokud  dlouhodobě jezdíte na nesprávně nahuštěných pneu, musíte pneumatiky měnit častěji, než je nutné.

Jak ušetřit pomocí pneumatik

Pokud si dáváte tu práci a upravujete tlak v pneumatikách ve snaze ušetřit, vyplatí se vám také pořízení ekologických pneumatik. Ty jsou navrženy tak, aby měly nízký valivý odpor a tím pádem i nižší spotřebu paliva a také dlouhou životnost a vysoký kilometrový nájezd. Nejlepších výsledků v tomto ohledu dosahují pneumatiky prémiových značek, jako je Continental, Michelin nebo Hankook.
 
Před nákupem pneumatik si přečtěte, co znamenají zkratky na bočnici a jak vybrat pneumatiky a ušetřit.

 

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít