V prípade, že chcete rýchlo vyhľadať požadovaný rozmer,do vyhľadávača zadajte len čísla z požadovaného rozmeru(bez lomítok,pomlčiek,písmen)
Napríklad hľadám: 195/65R15
Do vyhľadávača zadám: 1956515
Tlak v pneumatikách má velký vliv na opotřebení dezénu, spotřebu paliva a také na kontakt s vozovkou. Zjistěte, jaký tlak by měly mít vaše pneumatiky, kde tuto hodnotu najít a jak často ji kontrolovat.
Tlak v pneumatikách ovlivňuje spotřebu i bezpečnost. Foto - Freepik
Neexistuje jedna správná hodnota tlaku v pneumatikách pro všechna vozidla, i když u většiny osobních aut se pohybuje okolo 2,3 baru. Ještě než se pustíte do kontroly tlaku v pneu, musíte zjistit, jaké hodnoty jsou ideální pro vaše auto. Najdete je:
Základní hodnota tlaku, kterou výrobce vozu uvádí jako optimální, počítá s okolní teplotou kolem 20 °C. Pokud teplota venku výrazně klesne, sníží se i hodnota tlaku v pneumatikách, a proto byste ji měli upravit. Každých 10 °C dolů znamená pokles tlaku o 0,1 baru, a proto byste měli tlak upravit podle převládajících okolních teplot.
Když se stěhujete, nebo jedete na dovolenou a vaše auto je naložené až po střechu, podívejte se do uživatelského manuálu k vozu, mnozí výrobci uvádí jiné hodnoty tlaku v pneu při velkém zatížení.
Tlak v pneumatikách kontrolujte každé dva týdny a taky vždy, když tankujete. Na benzínce totiž můžete využít kompresor. Při domácím měření tlaku využijete tlakoměr. Všechny novější vozy mají ve výbavě automatický systém na kontrolu tlaku – TPMS (Tire Pressure Monitoring System).
V tom případě stačí, když budete sledovat údaje na palubní desce. Když použijete k nahuštění pneumatik dusík, vydrží vám stabilní tlak v pneu až několik měsíců. Přečtěte si také, jak zkontrolovat tlak v pneumatikách. A také co znamená kontrolka nízkého tlaku v pneumatikách.
Když už víte, jak tlak mění vlastnosti pneumatik, můžete ho využívat ve svůj prospěch. Snížení tlaku a zvětšení styčné plochy pneumatik se hodí při jízdě v náročném terénu, kde narazíte na bláto, břečku, sníh nebo třeba led.
Vysoký tlak v pneumatikách zmenšuje kontaktní plochu s povrchem. Vozidlo má horší odezvu na řízení a je méně ovladatelné.
Naopak podhuštěné pneumatiky mají větší kontaktní plochu s vozovkou, než by měly mít. Kvůli tomu se dezén opotřebovává rychleji, zvyšuje se valivý odpor, spotřeba vozu a také náklady na palivo.
Pokud dlouhodobě jezdíte na nesprávně nahuštěných pneu, musíte pneumatiky měnit častěji, než je nutné.
Pokud si dáváte tu práci a upravujete tlak v pneumatikách ve snaze ušetřit, vyplatí se vám také pořízení ekologických pneumatik. Ty jsou navrženy tak, aby měly nízký valivý odpor a tím pádem i nižší spotřebu paliva a také dlouhou životnost a vysoký kilometrový nájezd.
Nejlepších výsledků v tomto ohledu dosahují pneumatiky prémiových značek, jako je Continental, Michelin nebo Hankook.
Před nákupem pneumatik si přečtěte, co znamenají zkratky na bočnici a jak vybrat pneumatiky a ušetřit.
Plánujete letní dovolenou autem? Přinášíme aktuální přehled dálničních poplatků v evropských zemích pro rok 2025 – včetně oficiálních portálů pro nákup známek a mýta.
Celý článekXL označení znamená zesílenou pneumatiku s vyšší nosností. Vhodné pro SUV, dodávky i plně naložená auta. Zjistěte, zda je nutná i pro vás.
Celý článekKolik km vydrží letní pneumatiky? A kdy je vyměnit podle stáří? Vše, co potřebujete vědět o životnosti pneumatik, na jednom místě.
Celý článekNevíte, jak poznat typ pneumatiky? Vysvětlíme vám to snadno – podle symbolů, vzorku a dalších znaků přímo na bočnici pneumatiky.
Celý článekNosnostní index pneumatik: Číslo, které určuje maximální zatížení. Pochopte jeho důležitost pro výkon a životnost pneumatik. Vše o výběru na Mikona.eu.
Celý článekOd kdy zimní pneumatiky? Zjistěte, kdy platí zákonná povinnost, jaké jsou výjimky a co hrozí za jízdu na letních pneu v zimních podmínkách.
Celý článek