Nabídka
Produkty a služby

Rotace směru pneumatiky: jak správně namontovat pneumatiku?

30. 8. 2022

Rotace směru pneumatiky: jak správně namontovat pneumatiku?

Patříte mezi řidiče, kteří obutí svého miláčka berou do svých rukou? Pak jste jistě uvažovali, jak poznat levou pneumatiku od pravé nebo která pneu je přední a zadní. Správná montáž vždy závisí na typu konstrukce pneu. Potřebné informace najdete na bočnici pneumatiky. Jak číst značení pneumatik? Vše se dozvíte v tomto článku.

Mechanik sundává pneumatiku.

Symetrické, asymetrické nebo směrové pneumatiky: jaký je mezi nimi rozdíl?

Při výběru nových pneumatik už jste se možná setkali s označením symetrická, asymetrická a směrová pneu. Každé obutí má svá pro a proti. Typ konstrukce ovlivňuje chování pneumatiky za jízdy, způsob montáže i spotřebu paliva. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Typy konstrukce pneumatik.

Symetrické pneumatiky

Dezén pneumatik je symetrický v podélné ose – všechny drážky a lamely jsou umístěné stejně napravo i nalevo. Symetrické pneumatiky se nejčastěji používají u menších osobních automobilů. Pyšní se výborným poměrem ceny a výkonu a skvělými jízdními vlastnostmi na suchu i na mokru. Mezi jejich nevýhody patří horší ovladatelnost při náhlých změnách směru jízdy.

Jak poznat směr pneumatik

U symetrických pneumatik se neurčuje směr otáčení. Mají stejné jízdní vlastnosti na obou stranách pneu a také v obou směrech otáčení. Nezáleží na tom, jestli je umístíte doprava, doleva, dopředu nebo dozadu. Pneumatiky můžete také střídat. Zajistíte tím stejnoměrné opotřebení a prodloužíte životnost.

Asymetrické pneumatiky

Asymetrické pneumatiky mají dezén uspořádaný nerovnoměrně. Drážky ve střední a vnitřní části běhounu odvádí vodu a chrání auto před vznikem aquaplaningu. Vnější bloky zvyšují pevnost bočnice a stabilitu v zatáčkách. Díky tomu se vyznačují vyváženými jízdními vlastnostmi na suché i mokré silnici, kratší brzdnou dráhou a stabilitou v zatáčkách. Oproti směrovým pneumatikám mají ale horší záběr na sněhu a menší odolnost proti aquaplaningu.

Jak nasadit asymetrické pneu

Aby každá strana pneumatiky plnila svou funkci, musíte dodržet správnou montáž. Na bočnici pneu najdete označení inside/outside (IN/OUT), tedy vnitřní a vnější strana. Vnitřní inside strana směřuje k blatníku, vnější outside směrem od něj. U standardních asymetrických pneu nezáleží na směru otáčení. Dají se umístit na jakoukoliv pozici při správné montáži na disk. Přečtěte si také, jak sundat pneumatiku z ráfku.

Označení vnější strany pneumatiky.

Směr rotace pneumatik je určen jen pro sportovní asymetrické pneumatiky, které mají označené i stranové použití.

Směrové pneumatiky

Směrové pneu se vyznačují symetrickým dezénem ve tvaru písmene V – díky tomu se někdy označují také jako šípové pneumatiky. Drážky běhounu výborně odvádí vodu i sníh a snižují riziko aquaplaningu. Tento typ dezénu se proto často používá u zimních pneumatik. Skvěle zabírá na měkkém podkladu, ale má nižší kilometrový nájezd.

Jak poznat levou a pravou stranu pneumatiky

Směrové pneu mají na bočnici označení směru rotace (nápis rotation nebo direction a šipku ukazující po směru jízdy). To zabrání záměně pravé pneumatiky za levou. Nesprávný směr rotace pneumatiky zapříčiní minimální záběr a odvod vody. Důležité je dodržet směr rotace pneu.

Označení směru rotace pneumatiky.

Montáž pneumatik – shrnutí

Symetrické pneumatiky můžete umístit na jakoukoliv pozici na nápravě. U asymetrických si pohlídejte vnější a vnitřní stranu, která je vždy označena na bočnici. Směr otáčení nehraje roli. Směrové pneumatiky jsou označené nápisem a šipkou ve směru jízdy, nezaměníte tak levou pneumatiku za pravou. Při dodržení směru rotace je můžete umístit na jakoukoliv pozici.  


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít