Nabídka
Produkty a služby

Jak sundat pneumatiku z ráfku

9. 7. 2022

Zbavení pneumatiky disku není jednoduchá záležitost. Kdyby bylo sundání pneumatiky z ráfku hračkou, pneuservisy by nebyly přetížené, protože by to každý zvládl sám. Proces vyžaduje použití speciálního vybavení, které si můžete pořídit i do své garáže. Přečtěte si krok po kroku, jak na ruční zouvačku pneu.

Muž drží pneumatiku

Přezout pneu doma, nebo využít profesionální službu? 

Pneumatiky jsou velmi pevně obepnuté kolem ráfků a zacházení s nimi pomocí provizorního nářadí obvykle nepřináší tížený efekt a může dokonce dojít k jejich poškození. Samotné odstranění pneumatik z ráfků je snadné pouze v případě, že se chcete zbavit opotřebovaných pneumatik – v takovém případě je můžete rozříznout a odstranit bez obav z poškození. Pokud naopak chcete zout gumy, které se budou používat delší dobu, je bezpečnější využít služeb profesionálů.

Vyhněte se úsměvným způsobům výměny pneu

Kdysi bylo možné demontovat pneumatiky s duší svépomocí bez větších problémů, ale dnes už jen málokdo používá pneumatiky s duší. Bezdušová pneumatika se stala standardem u osobních vozidel, protože přilne k ráfku tak pevně, že i když použijete jakoukoliv sílu, nic se nestane. Na internetu není nouze o nápady, jak na domácí zouvačku pneumatik, ale vyplatí se k těmto tipům přistupovat spíše jako ke kuriozitám a raději si nechat pneumatiky sundat u odborníka.


Zutá pneumatika

Jak sundat pneumatiku z disku

Nejčastěji doporučovaným způsobem demontáže pneumatik z hliníkových ráfků je použit zvedák. Postupujte takto:

  1. Zvedák umístěte pod vozidlo. Kolo, ze kterého má být pneumatika demontována, se nainstaluje pod patku zvedáku.
  2. Patku zvedáku spusťte na pneumatiku co nejblíže k okraji ráfku.
  3. Jak odrazit pneu? Zvedák zatížený částí hmotnosti vozu bude tlačit na pneumatiku, která by měla nakonec začít klouzat z ráfku
  4. Když pneumatika částečně sklouzne z ráfku, sundejte ji pomocí páky na pneumatiky – nepoužívejte žádné jiné nástroje, protože jejich ostré hrany mohou pneumatiku poškodit nebo poškrábat ráfky.

Podobné postupy se nedoporučují u hliníkových ráfků, protože jejich poškození by bylo finančně náročné. Přezutí pneumatik pomocí vulkanizéru v pneuservisu je otázkou malého poplatku a můžete si být jisti, že tento postup nepoškodí vaše pneumatiky ani ráfky. Služby obvykle zahrnují opravy pneumatik, demontáž, montáž, výměnu kol atd. Mohlo by vás také zajímat, kdy měnit pneumatiky za nové a výhody a nevýhody celoročního obutí.

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít