Nabídka
Produkty a služby

Jak vybrat a nasadit sněhové řetězy

14. 2. 2024

Chystáte se do hor nebo žijete v končinách, kde je v zimních měsících řada silnic těžko sjízdná? Nenechte se uvěznit sněhovými závějemi a neupravenými cestami, na které vaše zimní pneu nestačí. Doplňte svou výbavu o sněhové řetězy. Víte, jaký typ a velikost zvolit a jak sněhové řetězy správně nasadit?

Proč se vybavit sněhovými řetězy

Absolutním základem pro bezpečnou jízdu v zimě jsou kvalitní zimní pneumatiky. Sněhové řetězy nejsou ze zákona součástí povinné výbavy automobilu, nicméně mohou nastat situace, kdy jsou doslova k nezaplacení. Pomohou vám překonat hluboký sníh na neprohrnuté silnici či bezpečně projet ledovými kolejemi, kde si ani ty nejlepší pneu neporadí. Existují také silniční úseky, kde jsou sněhové řetězy povinné.

Kdy je nutné mít sněhové řetězy

V zimních měsících, od 1. listopadu do 31. března, platí povinnost nasadit sněhové řetězy v úsecích označených dopravní značkou sněhové řetězy, pokud vozovku pokrývá souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Pokud tak neučiníte, riskujete nejen svou bezpečnost, ale také pokutu. Přestože legislativa sněhové řetězy v povinné výbavě nevyžaduje, je vhodné se jimi vybavit, zejména pokud se pohybujete v zimě ve vyšších oblastech. Nikdy nevíte, jestli se nedostanete do situace, kdy je budete potřebovat.

TIP: Štěstí přeje připraveným, podívejte se, co dalšího by v doporučené zimní výbavě rozhodně nemělo chybět.

Jaký typ sněhových řetězů vybrat

Ocelové, textilní nebo tekuté? Sněhové řetězy mohou mít mnoho podob. Odlišují se materiálem, technologií i způsobem nasazování. Každý typ je navíc určený do mírně odlišných podmínek. Pomůžeme vám se v nabídce sněhových řetězů zorientovat a poradíme, jak vybrat ty nejvhodnější pro vaše potřeby.

Ocelové sněhové řetězy do náročných podmínek

Pro většinu řidičů jsou ocelové řetězy volbou číslo jedna. Jsou nejspolehlivější, nejodolnější, mají dlouhou životnost a snesou opravdu velké zatížení. Kromě osobních vozidel je využívá také těžká zemědělská nebo lesní technika. Tento typ řetězů však není vhodný pro sportovní auta a nevýhodou je také poměrně velká hlučnost.

Obecně platí, že čím více článků je na styčné ploše umístěno, tím lépe. Podle konstrukce pletení se dále dělí na řetězy se šikmou stopou, řetězy s příčkami a žebříčkové řetězy:

  • Sněhové řetězy se šikmou stopou patří k nejúčinnějším. Pokrývají většinu běhounu pneumatiky a jejich silnou stránkou je krátká brzdná dráha, vynikající přilnavost i záběr a snadné nasazování. Díky použití kvalitní oceli se pyšní také dlouhou životností. Všechny tyto výhody se ale promítají ve vyšší ceně. Sněhové řetězy se šikmou stopou využijete jak v horských oblastech, tak v náročném terénu.
  • Sněhové řetězy s příčkami se na běhounu pneumatik kříží tak, že připomínají písmeno X nebo H. Mohou se pochlubit vynikající přilnavostí, záběrem i stabilitou při brzdění. Jedná se o vylepšenou verzi žebříčkových řetězů, mají však snazší montáž, přenášejí méně vibrací a jejich cena je o něco vyšší.
  • Žebříčkové řetězy jsou oblíbené pro svou nižší cenu. Mají jednoduchou konstrukci složenou z rovnoběžných řetězů rozložených na pneumatice, která se uchycuje háčky. K nevýhodám patří složitější nasazování, při kterém je nutné popojíždět autem. Kvůli své nižší přilnavosti se doporučují na menší vrstvy sněhu.

Pokud jste vsadili na ocelové sněhové řetězy, nezapomeňte je po každém použití opláchnout teplou vodou, osušit a až poté uskladnit. Díky správné péči prodloužíte jejich životnost.

Textilní sněhové řetězy pro občasnou výpomoc

Pokud vlastníte sportovní auto s nízkou konstrukční výškou nebo se do horších sněhových podmínek dostáváte jen výjimečně, ale chcete mít raději v záloze skladnou variantu pro případ nouze, zvolte textilní sněhové řetězy. Nejvíce vás potěší snadná instalace, kdy se během jízdy řetězy vycentrují, šetrnost k diskům kol a velmi tichý provoz.

Nevýhodou je však kratší životnost, méně odolný materiál a nižší výkon ve srovnání s ocelovými sněhovými řetězy. Textilní řetězy jsou vhodné pro jízdu na sněhu i na ledu. Na čerstvě napadané sněhové vrstvě však mají horší vlastnosti a v některých zemích je nelze používat v úsecích s povinností sněhových řetězů, jsou zde považovány pouze za pomůcku k vyprošťování.

Tekuté sněhové řetězy pro krátký namrzlý úsek

V tomto případě se nejedná o řetězy v pravém slova smyslu, ale o chemický sprej, který aplikujete přímo na pneumatiku. Jedná se pouze o nouzové řešení pro krátký nesjízdný úsek, např. při výjezdu ze zasněženého parkoviště. Jejich účinnost je velmi krátká, protože po několika stovkách metrů nástřik zmizí. Výhodou textilních sněhových řetězů je snadné použití, šetrnost k životnímu prostředí a poměrně nízká cena.

Automatické sněhové řetězy pro maximální pohodlí

Pokud se chcete vyhnout zkřehlým prstům při nasazování řetězů v terénu, vsaďte na nejmodernější technologii samoupnutí. Automatické sněhové řetězy upevníte předem na disky kol a v kritické situaci je pomocí dálkového ovládání aktivujete. Řetězy se následně samy vycentrují a vypnou podle potřeby. Nevýhodou tohoto systému je vysoká pořizovací cena.

Jak vybrat správnou velikost sněhových řetězů

Pozor, sněhové řetězy mají různé velikosti podle rozměrů pneu. Všichni výrobci používají stejné značení a k určení správné velikosti sněhových řetězů musíte znát průměr, profil a šířku vašich pneumatik. Všechny tyto informace najdete na bočnici plášťů. Pokud si nejste jistí, podívejte se na seznam zkratek a symbolů na pneumatikách.

Důležitá je také hmotnost vašeho vozidla. Pro většinu osobních automobilů vystačí sněhové řetězy určené pro vozy do 2 tun. Pokud sháníte řetězy pro auta s pohonem všech kol, SUV, dodávky a lehké nákladní vozy s hmotností do 7,5 tuny, zvolte řetězy s označením 4 × 4. Tyto modely sněhových řetězů snesou vyšší maximální zatížení a jsou odolnější proti přetržení.

Nepodceňujte délku brzdné dráhy

Sněhové řetězy vám pomohou zlepšit průjezdnost terénem na sněhu a ledu. Přesto však pamatujte na zvýšenou opatrnost a vozidlo příliš nerozjíždějte ani ve chvíli, kdy bude snadno zabírat při akceleraci. Délka brzdné dráhy by vás mohla nepříjemně překvapit. S nasazenými sněhovými řetězy určitě nepřekračujte rychlost 50 km/h.

Chystáte se za hranice? Zjistěte, jak je to se zimním obutím napříč Evropou.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít