Nabídka
Produkty a služby

Zimní obutí napříč Evropou

31. 10. 2023
Zimní obutí napříč Evropou
Zákonná povinnost se zimními pneumatikami je všude jiná...

Povinnost přezout na zimní pneumatiky ukládá zákon 361/2000 Sb o provozu na pozemních komunikacích, což znamená, že řidiči mají povinnost v období od 1. listopadu do 31. března použít zimní pneumatiky pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo náledí, nebo lze vzhledem k ročnímu období a počasí předpokládat, že taková situace nastane během jízdy.
Pokud nedodržíte povinnost použití zimních pneumatik hrozí vám pokuta až 2000 korun, ale mnohem složitější a nákladnější situace může nastat pokud zaviníte dopravní nehodu – pojišťovna vám může krátit plnění nebo dokonce nevyplatit nic.

Zimní pneumatiky musí být použity na všechny nápravy a minimální hloubka dezénu je 4 mm (vzhledem k bezpečnosti dopravní experti i výrobci pneumatik doporučují minimální hloubku dezénu zimní pneumatiky 4mm s ohledem na účinnost a bezpečnost).
Zimní pneumatiky a celoroční snadno poznáte podle speciálního označení na bočnici M+S a symbolu sněhové vločky s horským štítem v pozadí – 3PMSF 

Kde v Evropě jsou zimní pneumatiky povinné.
Legislativa okolních států se staví k povinnosti používání zimních pneumatik různě - povinná jsou na Slovensku, v Rakousku, Německu...

A jak je to tedy u našich sousedů...
SLOVENSKO
Zimní pneumatiky povinné od 15.11. do 31.3., je-li na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu, s označením 3PMSF a minimální hloubkou dezénu 3mm, platí pro vozidla do 3,5t.

NĚMECKO
Od 1. ledna 2018 musí mít všechna vozidla do 3,5 tuny zimní pneumatiky na všech kolech v období říjen až duben na zasněžených nebo zledovatělých cestách s označením 3PMSF, minimální hloubka dezénu 1,6mm.

RAKOUSKO
Zimní pneumatiky povinné od 1.11. do 15.4., je-li na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu, označení 3PMSF, minimální hloubka dezénu 4mm.

POLSKO
Nemá povinnost mít obuté zimní pneumatiky - avšak vzhledem k poloze země je použití zimních pneumatik doporučeno kvůli bezpečnosti.

MAĎARSKO
Nemá povinnost použití zimních pneumatik, ale je třeba dát pozor na to, že součástí povinné zimní výbavy jsou v zimě sněhové řetězy. Splnění této povinnosti bývá zpravidla kontrolováno na hraničních přechodech.


Ostatní země EU :
FRANCIE
Nevyžadují se zimní pneumatiky, avšak jednotlivé prefektury mohou od 1.11. do 31.3. vydat nařízení, které vyžaduje specifické zimní vybavení - zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy

ITÁLIE
Použití zimních pneumatik nebo sněhových řetězů stanovují jednotlivé regiony, obce nebo dálniční společnosti. Jejich použití může být vyžadováno od 15. listopadu do 15. dubna.

SLOVINSKO
Vyžaduje povinné použití zimních pneumatik od 15.11. do 15.3. s označením M+S pro vozidla do 3,5t, minimální hloubka dezénu 3mm.

CHORVATSKO
Vyžaduje povinné použití zimních pneumatik od 15.11. do 15.4. s označením M+S pro vozidla do 3,5t, minimální hloubka dezénu 3mm.

ŠVÝCARSKO
Zimní pneumatiky nejsou povinné, doporučuje se však požívat je v období od října do dubna. Pokud dojde k nehodě a vůz není vybaven zimními pneumatikami může nastat problém - vaše pojišťovna může odmítnout pokrýt všechny škody.
Kromě toho vidíte-li dopravní značku se sněhovými řetězy, znamená to, že musíte mít na vozidle nasazené sněhové řetězy.

 

     ... tak nezapomínejte, že prvořadá je vaše bezpečnost     


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít