Zjistěte, jak se změní značení pneumatik od května 2021

21. 4. 2021

Jak vypadá změna na štítku

Na nových pneumatikách se od 1. 5. 2021 začnou objevovat nové typy štítků. Vyčtete z nich víc informací, které vám pomohou v rozhodování.

1. QR kód

Po načtení QR kódu (Quick Response – rychlá odpověď), které zvládne každý chytrý mobil s fotoaparátem a připojením k internetu, se dostanete do databáze EPREL neboli European Product Registry for Energy Labelling – Evropské databáze výrobků s energetickým označením.

V této databázi se dozvíte víc technických informací o dané pneu a budete mít jistotu, že jsou uvedené údaje pravdivé.

2. Značka a označení typu pneumatiky

Na štítku se také nově objeví značka výrobce, například Continental, označení typu pneumatiky (číslo položky) a třída pneu.

3. Rozměry pneumatiky

Součástí štítku bude také rozměr pneumatiky, který se skládá ze šířky, profilu, typu konstrukce, průměru disku a také hmotnostního a rychlostního indexu.

4. Záběrové vlastnosti na sněhu – 1. nový piktogram

Na štítku uvidíte také 2 nové piktogramy. První z nich je hora s vločkou, která znázorňuje záběrové vlastnosti na sněhu 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) neboli alpský symbol. Pneu s tímto označením vyhoví nejen zákonu o používání zimních pneu (jako ty s označením M+S), ale i vysokým nárokům na bezpečnou jízdu v zimních podmínkách.

5. Záběrové vlastnosti na ledu – 2. nový piktogram

Druhý piktogram je zledovatělý horský štít, který se objevuje na pneumatikách certifikovaných pro jízdu na zledovatělém povrchu.

nové EU štítky

Změní se hodnocení spotřeby paliva a délky brzdné dráhy

Staré štítky zobrazovaly spotřebu paliva a délku brzdné dráhy na mokré vozovce 6 hodnotami A až G, přičemž D bylo vynecháno. Nově se počet hodnotících tříd sníží na 5, kde bude A (nejlepší) a E (nejhorší). U valivého odporu, který ovlivňuje spotřebu pohonných hmot a množství emisí CO2, činí rozdíl mezi jednotlivými třídami 0,1 l/100 km.

U značení hlučnosti pneumatiky se mění jen design

Na první pohled je patrné, že se mění i design informace o hlučnosti dané pneu. Ve starším značení byla hlučnost zobrazena počtem začerněných vln (1–3). Na nových štítcích je nahradí vytučněné písmeno A (nejtišší), B nebo C (nejhlučnější).

Nezapomínejte, že spotřebu ovlivňuje nejen pneumatika samotná, ale i je její nahuštění. Více se o správných hodnotách tlaku dozvíte v dalším článku.

 

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít

Abychom Vám mohli v tomto eshopu nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte. Pro více informací o cookies a jejich případném blokování navštivte článek další informace