Nabídka
Produkty a služby

Zjistěte, jak se změní značení pneumatik od května 2021

21. 4. 2021

Jak vypadá změna na štítku

Na nových pneumatikách se od 1. 5. 2021 začnou objevovat nové typy štítků. Vyčtete z nich víc informací, které vám pomohou v rozhodování.

1. QR kód

Po načtení QR kódu (Quick Response – rychlá odpověď), které zvládne každý chytrý mobil s fotoaparátem a připojením k internetu, se dostanete do databáze EPREL neboli European Product Registry for Energy Labelling – Evropské databáze výrobků s energetickým označením.

V této databázi se dozvíte víc technických informací o dané pneu a budete mít jistotu, že jsou uvedené údaje pravdivé.

2. Značka a označení typu pneumatiky

Na štítku se také nově objeví značka výrobce, například Continental, označení typu pneumatiky (číslo položky) a třída pneu.

3. Rozměry pneumatiky

Součástí štítku bude také rozměr pneumatiky, který se skládá ze šířky, profilu, typu konstrukce, průměru disku a také hmotnostního a rychlostního indexu.

4. Záběrové vlastnosti na sněhu – 1. nový piktogram

Na štítku uvidíte také 2 nové piktogramy. První z nich je hora s vločkou, která znázorňuje záběrové vlastnosti na sněhu 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) neboli alpský symbol. Pneu s tímto označením vyhoví nejen zákonu o používání zimních pneu (jako ty s označením M+S), ale i vysokým nárokům na bezpečnou jízdu v zimních podmínkách.

5. Záběrové vlastnosti na ledu – 2. nový piktogram

Druhý piktogram je zledovatělý horský štít, který se objevuje na pneumatikách certifikovaných pro jízdu na zledovatělém povrchu.

nové EU štítky

Změní se hodnocení spotřeby paliva a délky brzdné dráhy

Staré štítky zobrazovaly spotřebu paliva a délku brzdné dráhy na mokré vozovce 6 hodnotami A až G, přičemž D bylo vynecháno. Nově se počet hodnotících tříd sníží na 5, kde bude A (nejlepší) a E (nejhorší). U valivého odporu, který ovlivňuje spotřebu pohonných hmot a množství emisí CO2, činí rozdíl mezi jednotlivými třídami 0,1 l/100 km.

U značení hlučnosti pneumatiky se mění jen design

Na první pohled je patrné, že se mění i design informace o hlučnosti dané pneu. Ve starším značení byla hlučnost zobrazena počtem začerněných vln (1–3). Na nových štítcích je nahradí vytučněné písmeno A (nejtišší), B nebo C (nejhlučnější).

Nezapomínejte, že spotřebu ovlivňuje nejen pneumatika samotná, ale i je její nahuštění. Více se o správných hodnotách tlaku dozvíte v dalším článku.

 

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít