Nabídka
Produkty a služby

Seznamte se s mýty o stáří pneu

10. 6. 2021

sklad pneumatik MIKONA

Kde zjistit stáří pneumatiky

Každá pneumatika má na bočnici vyražen 12místný DOT (Date Of Trade) kód, je to něco jako rodný list pneu. Vyčtete z něj informace o výrobci, výrobní sérii a hlavně o datu výroby, které představuje poslední čtyřčíslí. Údaj 1320 vám říká, že pneumatika byla vyrobena ve 13. týdnu roku 2020.

Jak moc záleží na datu výroby

Pneumatiky nejsou rohlíky a za pár měsíců ani let neztvrdnou, ani nezplesniví. Continental uvádí, že pneumatiky, které byly vyrobeny před méně než 5 lety, a jsou dobře skladovány, mají vlastnosti jako nové. Dobré skladování pro pneumatiky znamená uložení na temném suchém místě se stabilní teplotou okolo 15 °C. U pneumatik rozlišujte provozní a celkovou životnost.

Celková životnost pneumatiky je 10 let

Životnost pneumatik od data výroby je 10 let. Výrobci prémiového obutí Michelin a Continental doporučují preventivní výměnu všech pneumatik, a to i těch rezervních, pokud byly vyrobeny před více než 10 lety. Nehledě na to, jestli jsou ojeté, či nikoli.

Provozní životnost pneumatiky je až 6 let

Mnohem důležitější je však provozní životnost, tedy doba, kdy je pneumatika používaná. Na provozní životnost má vliv péče o pneumatiku, styl jízdy, počet najetých kilometrů, terén, skladování, pravidelnost servisních prohlídek, dofukování a garážování. Pokud se budete o pneumatiku opravdu dobře starat, může vám vydržet 5 až 6 let.

Stáří pneumatik

6 tipů, jak prodloužit životnost pneumatiky

Provozní životnost pneumatiky do velké míry ovlivňujete sami.

  • Sezónní pneumatiky skladujte očištěné, na suchém, chladném a tmavém místě. Aspoň 2krát za sezonu zkontrolujte jejich tlak a dofukujte je. Pneu na ráfcích naskládejte na sebe, pneu bez ráfků na stojáka vedle sebe.
  • Pravidelně si nechávejte v autoservisu zkontrolovat stav tlumičů a geometrii kol. Pokud je dobře seřízená, pneu se opotřebovávají rovnoměrně.
  • Myslete na styl jízdy. Agresivní brždění, najíždění na obrubníky a projíždění děr zkracuje pneumatikám život.
  • Garážujte. Jestli je to aspoň trochu možné, parkujte v garáži nebo alespoň na krytém místě. Sluneční paprsky a výkyvy teplot pryž poškozují.
  • Upravujte tlak v pneumatikách. Nesprávný tlak v pneu způsobuje nerovnoměrné opotřebení a zkracuje tak jejich životnost. O správných hodnotách tlaku se dočtete v dalším článku.
  • Pneumatiku kontrolujte vizuálně, pokud uvidíte vyboulení, prasklinky nebo dírky, nechejte obutí prověřit v pneuservisu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem pneumatik, nebo se chcete jen na něco zeptat, napište nám na mikona@mikona.sk.

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít