Nabídka
Produkty a služby

Myslete ekologicky: kam vyhodit pneumatiky

6. 12. 2022

Hromadí se vám doma staré pneu, protože nevíte, kam s nimi? Řešení je jednoduché. Oficiálních míst, kde vyhodit pneumatiky, je plno. Najděte si to nejbližší a zdarma odevzdejte sjeté gumy. Přečtěte si, jak je to s ekologickou likvidací pneumatik.

Hromada sjetých pneumatik

Poznejte odepsané pneumatiky

Pneumatiky určitě nemusíte vyhazovat po jedné sezóně, s šetrností to ale ani nepřehánějte – pneu musí být hlavně bezpečné. Pokud na pneu objevíte jakékoliv deformace, je čas se s nimi rozloučit. Zjistěte, jak poznat sjeté pneumatiky.

TIP: Orientovat se můžete také podle stavu vzorku. Přečtěte si tipy, jak změřit hloubku dezénu.

Zapomeňte na přírodu, černé skládky i pálení pneumatik

Pneumatiky rozhodně nevyhazujte do přírody. Rozkládají se několik stovek let. V rámci různých kampaní, jako například Ukliďme Česko, se ročně posbírá několik tisíc pneumatik pohozených v lese, příkopech nebo na polích. K třídění odpadu patří i správná likvidace starých, ojetých nebo poškozených pneumatik. Ale pozor, pneumatiky nevyhazujte ani do komunálního odpadu! V popelnicích ani nádobách na plastový odpad nemají co dělat. 

Černá skládka se nevyplácí

Setkali jste se na okraji města nebo hlouběji v lese s hromadou odpadků či starých spotřebičů a napadlo vás na ni přihodit sjeté gumy? Dobře si to rozmyslete. Nejen že znečistíte životní prostředí, ale dopustíte se také přestupku a můžete dostat pokutu ve výši až 100 000 Kč.

Pálení pneumatik škodí zdraví i ovzduší

Vyhněte se i domácímu pálení pneumatik. Při jejich spalování se uvolňují toxické látky a nebezpečné plyny, které dráždí dýchací cesty a při vyšší koncentraci mohou způsobit poškození plic. Navíc si také zahráváte se zákonem – pálení pneumatik zakazuje odpadový zákon a zákon o ochraně ovzduší. Podle přestupku hrozí pokuta 50 000 nebo 1 milion korun.

Ekologická likvidace je přitom jednodušší, než se jich zbavovat někde na „tajňačku“. 

Mechanik se dotýká sjeté pneumatiky

Kam vyhodit staré pneumatiky

Víte, že cena za likvidaci pneumatik je zahrnuta v jejich pořizovací ceně? To znamená, že je k likvidaci můžete odevzdat zdarma. Výrobci a prodejci mají povinnost zřídit místo zpětného odběru pneumatik. Staré pneumatiky tedy zavezte do jakéhokoliv pneuservisu nebo autoservisu, nehledě na to, kde jste je koupili nebo jaký je jejich výrobce. Odevzdat je můžete také do vybraných sběrných míst

TIP: Najděte si sběrné místo, které máte nejblíž.

Pokud odevzdáváte větší počet pneumatik, které se vám doma nashromáždily, domluvte se předem, kdy je dovezete. Pneu zbavte ráfků a očistěte od chemikálií

Sběrná místa vs. sběrné dvory: není to to samé

Nepleťte si sběrná místa se sběrnými dvory. Sběrná místa jsou určena pro sběr konkrétního typu odpadu. Ne všechny sběrné dvory umožňují odběr starých pneumatik. A ty, které službu nabízejí, ji mají zpoplatněnou.

Dají se pneumatiky recyklovat?

Ano, ale jedná se o náročný a nákladný proces. Letní, zimní, celoroční – každá pneu se skládá z více materiálů, což ztěžuje zpětné zpracování. Materiály použité v pneumatikách se rozdělují na gumové, ocelové a textilní části, které se využívají na recyklaci v hutním a automobilovém průmyslu, energiích, ve stavebnictví (protihlukové tvárnice, příměsi do asfaltu nebo betonu) nebo při úpravě povrchu dětských a sportovních hřišť

Upcyklujte: tipy na využití starých pneumatik

Upcyklací znovu využijete odpadový materiál nebo nepotřebné produkty a proměníte je v nové hodnotné předměty. Jak využít staré pneumatiky?

  • Vyrobte si originální nábytek – kulatý stolek nebo křesílka.
  • S pár deskami pneu proměníte v poličku, třeba do garáže.
  • Vyřežte do plášťů různorodé motivy a s obyčejnou žárovkou získáte unikátní osvětlení.
  • Pneumatiky najdou své uplatnění i na zahradě – s trochou šikovnosti z nich vykouzlíte různé květináče.
  • Hodí se také k výrobě houpačky, prolézačky nebo překážkové dráhy.

Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít