Nabídka
Produkty a služby

3 tipy, jak změřit hloubku dezénu pneumatiky

5. 8. 2022

Přemýšlíte, jestli na pneumatikách odjezdíte ještě jednu sezonu, nebo už je třeba vyměnit? Přečtěte si, jaká by měla být minimální hloubka dezénu a jak ji správně změřit. Vyhnete se nepříjemným pokutám a budete mít jistotu, že jezdíte bezpečně. 

Mechanik měří hloubku dezénu pneumatiky

Proč je nutné měřit hloubku dezénu 

Pravidelná kontrola stavu pneumatik je důležitá, protože opotřebení zhoršuje jízdní vlastnosti vozu. Tím se zvyšuje riziko nehody – prodlužuje se brzdná dráha, vůz hůř reaguje a pomalu odvádí vodu z dezénu. Se sjetými pneumatikami neprojdete kontrolou na STK, a navíc můžete dostat pokutu při silniční kontrole. V případě nehody vám pojišťovna ani neproplatí škodu.

Jaká je minimální hloubka dezénu

V České republice je minimální hloubka dezénu letních pneumatik 1,6 mm. Odborníci ale doporučují vyměnit pneumatiku za novou, když hloubka klesne pod 3 mm. Minimální hloubka dezénu zimních pneu činí 4 mm. U celoročních pneumatik záleží, kdy na na nich jezdíte – v zimě nesmí hloubka vzorku klesnout pod 4 mm a v létě pod 1,6 mm.

Pokud nedodržíte předepsanou hloubku dezénu, můžete dostat pokutu až do výše 10 000 Kč a dostat zákaz řízení až na jeden rok.

Jak se měří hloubka dezénu pneumatiky

Hloubku dezénu si můžete nechat změřit v každém pneuservisu nebo autoservisu, zvládnete to i sami, existuje hned několik způsobů. Pneu bývá nejvíce opotřebená zhruba 4 cm od bočnice, měřte tedy v těchto místech. Vždy je ale lepší provést kontrolu na více místech – vně, uvnitř i na středu pneumatiky.

TIP: Před samotným měřením zaparkujte auto na rovnou plochu. Vytočte pneumatiky co nejvíc do strany, abyste k nim měli dobrý přístup. Očistěte je od kamínku a dalších nečistot, které by mohly zkreslit výsledky měření. 

1. Měření hloubkoměrem

Měření měřičem hloubky dezénu pneumatik, zkráceně hloubkoměrem, představuje nejpřesnější a nejspolehlivější způsob měření. Navíc je to snadné a zvládne to každý. Hloubkoměr seženete v každém pneuservisu, hobbymarketu i na benzínové pumpě. 

2. Ukazatel opotřebení na pneumatice

Pneumatiky často bývají označeny takzvanými indikátory opotřebení – kontrolními body, které, pokud se srovnají s dezénem nebo vymizí, signalizují, že je pneumatika opotřebená a musíte ji vyměnit. Tato místa se označují po obvodě pneumatiky jako TWI (Tread Wear Indicator). Jedná se o vystouplé znaky, například zimní pneu má často symbol vločky. Pneumatika může mít v běhounu vyražené také logo nebo čísla, která se opotřebením postupně ztrácejí. Podle toho pak poznáte, jak na tom vaše pneumatiky jsou.

Indikátor opotřebení na pneumatice       TWI

3. Měření pomocí mince

Pokud po ruce nemáte hloubkoměr, vytáhněte z peněženky pár mincí. U kontroly letních pneumatik sáhněte po pětikoruně. Zasuňte ji do běhounu tak, aby pětka byla vzhůru nohama. Pokud vidíte celé číslo, pneumatiku vyměňte. Při měření zimní pneumatiky zvolte padesátikorunu (5 mm) nebo dvoueurovku (4 mm). Vidíte-li vnější okraj, je pneumatika sjetá.

Měření hloubky dezénu mincí

Měření mincí je spíš orientační a odborníci ho nedoporučují. Vždy je lepší ověřit hloubku dezénu hloubkoměrem. Vzorek kontrolujte alespoň dvakrát ročně – při přezutí zimních pneu na letní a naopak. Kontrola se doporučuje také před každou delší cestou.

Měření hloubky dezénu nestačí

I když je opotřebený vzorek nejběžnějším ukazatelem sjeté pneumatiky, zaměřte se i na další varovné signály, že vůz potřebuje nové obutí. Přečtěte si, jak poznat sjeté pneumatiky, a jezděte bezpečně.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít