Nabídka
Produkty a služby

5 tipů, jak se starat o pneumatiky a mít z nich maximální užitek

24. 1. 2019

Víte, jak se starat o pneumatiky a využít je opravdu naplno? Není to nic složitého a základní úkony zvládne i sami. Poradíme vám, jaké zásady dodržovat a s výsledkem získáte více, než si myslíte.

Koupí nových pneumatik obvykle předchází pečlivý výběr. Pneumatiky si však zaslouží vaši pozornost po celou dobu. Připravili jsme pro vás 5 praktických tipů, díky kterým budete mít z pneumatik maximální užitek a dosáhnete s nimi vysoký kilometrový nájezd. Odměnou za správnou péči tak bude nejen větší bezpečnost, ale i citelná finanční úspora.

1. Správné nahuštění a pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Vzpomínáte, kdy jste naposledy kontrolovali tlak v pneumatikách? Správně by to mělo být alespoň jednou až dvakrát do měsíce, případně vždy před delší jízdou. Nesprávné nahuštěná pneumatika, ať už podhuštěná, nebo přehuštěná, má nejen horší jízdní vlastnosti, ale taky se rychleji opotřebuje. Nahustit pneumatiky na správný tlak můžete buď svépomocí, nebo pokud si chcete ušetřit starosti, tak můžete využít huštění pneumatik speciálním plynem.

2. Nezapomínejte na pravidelné vyvažování kol a nastavení geometrie

Pokud pneumatiky pravidelně přezouváte na přelomu zimní a letní sezóny, o vyvážení se vám zřejmě postarají v pneuservisu. Někdy je však potřeba vyvážit kola i mimo přezouvání. Nesprávně vyváženou pneumatiku poznáte především podle vibrací, které se přenášejí do volantu a také podle nerovnoměrného úbytku dezénu. Nezapomínejte, že správně nastavená geometrie kol má zásadní vliv na opotřebení pneumatik. Doporučujeme ji alespoň jednou ročně zkontrolovat a nastavit.

4. Dávejte pozor na obrubníky a jiné překážky na cestě

Stav našich silnic není vždy ideální, a i právě proto je někdy nutné přizpůsobit tomu jízdu. Dávejte si tedy pozor na různé výtluky či překážky na cestě (např. dřevěný profil či rozsypané kamení). K poškození pláště může dojít při vyšších rychlostech velice snadno. Pozor si dávejte i na vyšší obrubníky, hrozí buď průraz, který je neopravitelný, nebo boule na bočnici, se kterou není rozhodně bezpečné jezdit.

5. Jezděte s rozumem a věnujte pozornost i tlumičům

Zásadní vliv na opotřebení dezénu pneumatiky má i samotný způsob jízdy. Prudké zrychlení, prudké brzdění, nebo ostrý průjezd zatáčkami ze vzorku pořádně uberou. Díky rozumné a umírněné jízdě zvládnou vaše pneumatiky podstatně vyšší kilometrový nájezd. Dodejme, že špatné tlumiče mají také zásadní vliv na míru a rovnoměrnost opotřebení. Nehledě na to, že staré nefunkční tlumiče výrazně zhoršují jízdní vlastnosti vozidla. Test tlumičů doporučujeme provést každé 2 roky.

Pokud nechcete kupovat nové pneumatiky častěji, než je nutné, určitě těchto 5 zásad dodržujte. Zároveň vám velmi rádi pomůžeme s výběrem nových pneumatik, tak abyste s obutím vašeho auta byli maximálně spokojeni.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít