Nabídka
Produkty a služby

Zdravotní prohlídky řidičů: kdy a pro koho jsou povinné

5. 8. 2021

Podmínky zdravotních prohlídek pro profesionální řidiče

Profesionální řidiči neboli ti, kteří řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu, jsou z hlediska zdravotních prohlídek pod drobnohledem. Patří mezi ně například řidiči autobusů, nákladních vozidel, ale i učitelé z autoškol. 

Profíci musí absolvovat vstupní lékařskou prohlídku před zahájením výkonu povolání a pak každé dva roky až do dovršení 50 let. Poté probíhají prohlídky každoročně.

Neprofesionální řidiči starší 65

Z řad neprofesionálů musí na zdravotní prohlídku všichni řidiči starší 65 let. A to nejdříve 6 měsíců před dovršením věkové hranice a nejpozději v den 65. narozenin. Pak znovu v 68 letech a následně každé 2 roky.

Na Slovensku absolvují řidiči po dosažení 65 let povinnou lékařskou prohlídku jen každých 5 let. Přičemž na tu první se musí dostavit v rozmezí 2 měsíců před svými 65. narozeninami nebo 2 měsíce po nich. 

Bezpečnostní prohlídky

Psychologické prohlídky řidičů

Další část lékařského vyšetření profesionálních a starších řidičů spočívá v dopravně psychologickém vyšetření. To je povinné také pro všechny „vybodované řidiče“ a ty, kteří žádají o navrácení řidičského oprávnění po uplynutí trestu (zákazu řízení) a také u všech osob, u nichž  má lékař pochybnosti o psychické způsobilosti. To se často týká řidičů, kteří mají psychické či neurologické potíže.

Kódy v řidičácích vypovídají o řidičské způsobilost

Pokud lékař zjistí nějaké zdravotní omezení (např. vada zraku, sluchu), zanese ho pomocí EU číselného kódu do záznamu o vašem řidičském oprávnění. Díky tohoto kódu lze z řidičáku vyčíst, za jakých podmínek můžete bezpečně řídit. Jestli potřebujete při jízdě brýle, naslouchátko nebo třeba protézu a zda je váš automobil přizpůsoben nějakému zdravotnímu handicapu.

Když nemáte platnou lékařskou prohlídku

Po dosažení 65 let myslete na pravidelné absolvování zdravotních prohlídek. Pokud byste zdravotní osvědčení neměli, vnímá vás legislativa jako řidiče bez řidičského oprávnění a postihy jsou poměrně přísné.

Za tento přestupek by vás čekala pokuta ve výši 7 až 25 000 Kč a odebrání řidičáku až na 18 měsíců. A v případě, že způsobíte dopravní nehodu, pojišťovna vám nic nezaplatí. Veškeré náklady na uhrazení vzniklých škod půjdou z vaší kapsy. Mohou to být desetitisíce, statisíce, ale miliony. 

Kontrola „zdravotního stavu“ auta

S věkem se mění nejen vaše tělesná schránka, ale i stav vozidla. Pokud vás čekají pravidelné zdravotní prohlídky, využijte je jako připomenutí toho, že máte zkontrolovat také technický stav vozidla. Zajeďte s ním do autoservisu a nechejte to si ho takříkajíc proklepnout. Při té příležitosti se podívejte také na pneumatiky. Jestli uvidíte, že jsou ojeté nebo popraskané, vyměňte je za nové.

Přečtěte si, jak poznat, že pneumatiky potřebují vyměnit

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít