Nabídka
Produkty a služby

Vše, co potřebujete vědět o střešních boxech

15. 2. 2019

Typickým úkazem na cestách během prázdninových období je zvýšený počet aut se střešními boxy. Je to mimořádně praktický doplněk, díky kterému snadno a pohodlně přepravíte i objemnější náklad. Střešní box, nebo chcete-li, rakev na střechu se perfektně hodí pro přepravu lyží, snowboardů, sportovního náčiní a hravě se díky němu sbalíte i na letní dovolenou.

Správně zvolený střešní box vám bez problémů poslouží dlouhá léta a využít jej můžete na různých autech. Před výběrem je však potřeba vzít v úvahu několik důležitých parametrů.

Jak si vybrat střešní box?

Základní otázka zní – Co budete v boxu přepravovat? S tím totiž souvisí nejen rozměry střešního boxu, ale i jeho nosnost.

Jaké by tedy měly být rozměry vašeho nového střešního boxu? Kratší střešní boxy bývají zpravidla vyšší a hodí se spíše pro přepravu dětských kočárků, případně lehčích kufrů. Jestliže plánujete přepravovat třeba lyže, běžky, nebo jiné dlouhé předměty, vyberte si spíše nižší a delší střešní box. V souvislosti s rozměry ale myslete na délku střechy vašeho vozidla. Střešní box by v žádném případě neměl přesahovat do prostoru čelního skla (kvůli výhledu) a prostoru pátých dveří.

V souvislosti s první položenou otázkou se zamyslete i nad požadovanou nosností. Zjistěte si, jakou nosnost střechy uvádí výrobce vašeho vozidla a vyberte si střešní box podle toho. Počítejte však s tím, že určitou hmotnost má i samotný box a také příčné nosiče. Nezapomeňte navíc ani na samotnou nosnost příčných nosičů a boxu.

V neposlední řadě je při výběru nezbytné zohlednit i způsob uchycení střešního boxu na střechu vozidla. Střešní box lze upevnit buď přímo na podélný nosič, příčný nosič (příčník), nebo pomocí speciálních úchytů do tzv. T-drážky.

Před výběrem berte ohled na:

  • Rozměry střechy a střešního boxu
  • Požadovanou nosnost boxu
  • Způsob upevnění střešního boxu
  • Možnost otevírání (oboustranné/jednostranné)
  • Zda má certifikát TUV, City Crash

Správné používání střešního boxu

Pokud patříte mezi lidi, kteří nečtou návody, doporučujeme vám udělat výjimku. Kromě postupu správné instalace zde najdete i omezení výrobce. Před prvním "ostrým" použitím střešního boxu se dobře podívejte na jeho limity. Dodržujte jeho předepsanou nosnost i maximální rychlost (pokud je uvedena).

Jízda se střešním boxem nevyžaduje zásadní kompromisy. Myslete však na to, že instalováním střešního boxu a zatížením střechy se mění i těžiště vozidla, čili celkové jízdní vlastnosti, budou trošku odlišné. Projevit se mohou zejména v zatáčkách nebo při silnějším bočním větru. S "rakví na střeše" zkrátka určitě doporučujeme umírněnější a opatrnější jízdu.

Překvapit se nenechte ani vyšší spotřebou. Střešní box zpravidla zvyšuje spotřebu vozidla přibližně o 10 %. Nejmodernější střešní boxy mají aerodynamické tvarování, které negativně efekty na jízdní vlastnosti a spotřebu vozidla částečně zmírňují.

Dodejme, že důležité je i to, jak box naplníte. Náklad v něm by měl být umístěn rovnoměrně a tak, aby byl dostatečně zabezpečen proti pohybu a neblokoval uzamykací systém boxu. Na poprvé to zřejmě nebude tak jednoduché, ale praxí se rychle zlepšíte.

Pokud máte na autě namontovaný střešní box, musíte se vyhýbat podzemním garážím, zvláště pokud máte SUV. Světlá výška v těchto prostorách bývá omezená. Pokud si to neuvědomíte, střešní box zničíte.

Nabídka střešních boxů je dnes mimořádně široká. Na výběr jsou boxy s atraktivním vzhledem a různými barevnými provedeními. Jestliže potřebujete box jen jednorázově, můžete využít pronájem střešních boxů, případně střešních nosičů.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít