Nabídka
Produkty a služby

Testy zimních pneumatik ADAC

31. 10. 2022

Zimní pneumatiky vás v drsných zimních podmínkách nesmí zklamat. Sníh, led, bláto, voda nebo nízké teploty – to všechno by měly s přehledem zvládat. Odborníci z ADAC si to už tradičně vzali na starost a tento rok vám představují hodnocení 33 aktuálních modelů pneumatik ADAC ve dvou rozměrech.

ADAC zkoumá pneumatiky nezávisle a podrobně

Od zimních pneumatik se očekává, že budou především bezpečně odolávat nástrahám chladného počasí. Zajímat by vás ale mělo i to, jestli šetří palivo, jezdí potichu a jak dlouho vydrží.

V testu zimních pneumatik ADAC 2022 proto najdete 33 aktuálních modelů pneumatik ve dvou rozměrech. Systém hodnocení je navržen tak, aby rozpoznal pneu s vyváženým výkonem zvládajícím rozličné podmínky.

Uznávaný německý automobilový klub ADAC se už téměř 120 let věnuje bezpečnosti na cestách a v rámci toho testuje pneumatiky pravidelně každou sezónu. Vzhledem k tomu, že se při každém testování hodnotí pneumatiky od prodejců, výrobce pneu nemá na organizátora testování žádný vliv. Díky tomu výsledky testů vždy odpovídají skutečnosti. 

Testované vlastnosti

Každá pneumatika má možnost prokázat své vlastnosti – ovladatelnost na mokrém povrchu, zasněžených a zledovatělých cestách i na suché vozovce, životnost, spotřebu paliva a generovaný hluk.

Vyhodnocení 16 modelů pneu pro malá vozidla

Vítězové: Při testu zimních pneumatik 2022 se pod drobnohled dostalo 16 modelů rozměru 185/65 R15 T na testovacím vozidle VW Polo. Výsledkem bylo, že čtyři pneumatiky – Continental WinterContact TS 870, Goodyear Ultragrip 9+, Semperit Speed-Grip 5 a Michelin Alpin 6 – dosáhly dobrých výsledků ve všech hlavních kritériích, což poukazuje na vyváženost jejich vlastností.

Uspokojivý výkon: Sedm pneumatik střední třídy od BFGoodrich po Avon nabízí poměrně uspokojivý výkon, ale problematickými z pohledu jízdy na suchu se jeví tři pneumatiky – Dunlop Winter Response 2, Fulda Kristall Montero 3 a Barum Polaris. Při vyšší rychlosti totiž na suché vozovce nejezdí čistě, což může být nepříjemné hlavně při delších cestách na dálnicích. 

Vážné nedostatky: Obzvlášť velký pozor si dejte na modely Imperial Snowdragon HP a Wanli SW611, u kterých byly zjištěny vážné nedostatky při jízdě na mokrém povrchu a výrazné prodloužení brzdné dráhy oproti standardním modelům. 

Pořadí

Typ pneumatiky

Hodnocení

   1.

 Continental WinterContact TS 870,

 Goodyear Ultragrip 9+,

 Semperit Speed-Grip 5

dobré

   2.

 Michelin (Alpin 6)

dobré

   3.

 BFGoodrich G-Force Winter 2,

 Vredestein Wintrac

uspokojivé

   4.

 Bridgestone Blizzak LM005,

 Maxxis Premitra Snow WP6

uspokojivé

   5.

 Firestone Winterhawk 4

uspokojivé

   6.

 Nexen Winguard Snow G3

uspokojivé

   7.

 Avon WT 7 Snow

uspokojivé

   8.

 Dunlop Winter Response 2

dostatečné

   9.

 Fulda Kristall Montero 3

dostatečné

 10.

 Barum Polaris 5

dostatečné

 11.

 Imperial Snowdragon HP

nedostatečné

 12.

 WANLI SW611

nedostatečné

Výsledky testů 17 pneumatik pro kompaktní třídu (SUV)

Vítězové: Modely pneumatik s rozměrem 215/60 R16 určeným pro kompaktní SUV byly testovány na vozidle Škoda Karoq© ADAC/Marc Wittkowski. Výsledkem bylo to, že ze 17 modelů čtyři zimní pneumatiky – Continental WinterContact TS 870, Dunlop Wintersport 5, Goodyear UltraGrip Performance+, jako i Michelin Alpin 6 – získaly prestižní hodnocení „dobrý“ a prezentují se velmi vyváženě ve všech hlavních kritériích. Dvanáct modelů bylo označeno výsledkem „uspokojivý“ a jen jeden model byl vyhodnocený jako „dostatečný“. 

Uspokojivý výkon: Co se týče dvanácti „uspokojivých“ pneumatik od Yokohamy až po Falken, na ledě i ve spotřebě paliva dosáhli téměř všichni kandidáti na test dobrého hodnocení. Při jízdě na sněhu chybí dobré hodnocení jen pěti pneumatikám

Nedostatky: A pouze jedna pneumatika, Coopertires WM-SA2+, si zasloužila pouze podmíněné doporučení, protože se příliš neosvědčila ani na suchých, mokrých a zasněžených cestách, ani v testu opotřebení. 

Na co se zaměřit při koupi zimních pneumatik

V první řadě si pohlídejte rozměr určený vašemu autu. Následně zvažte, jak a kde budete pneumatiky používat, jestli plánujete jezdit převážně ve městě, mimo něj anebo po dálnici, a nezapomeňte vzít do úvahy také svůj styl jízdy (prudké brždění apod.). Podle těchto preferencí, hodnocení nezávislých testů a samozřejmě i rozpočtu si zvolíte pneumatiky, které budou vyhovovat vašim potřebám.  

zdroj: adac.de


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít