Nabídka
Produkty a služby

Rozdíly mezi letní a zimní údržbou auta: Jak auto udržet v té nejlepší kondici?

20. 12. 2018

Chcete-li své auto udržet v co nejlepším stavu a zajistit jeho bezproblémové používání, správná údržba by měla být základ. Zimní a letní období si však v tomto směru vyžaduje trochu odlišný přístup. Podívejme se na to, čemu byste určitě měli během zimního i letního období věnovat pozornost.

Zima je období, na které se těší zřejmě jen málokterý řidič. Než začne, každé auto vyžaduje trochu pozornosti. O něco veseleji je na jaře. Denní teploty stoupají a blíží se období, které je obecně mnohem oblíbenější. Ani to však není úplně bez starostí, svá specifika má také letní údržba auta, resp. příprava auta na letní období. Auto se vám za vaši péči odvděčí spolehlivostí, v zimě s ním bez problémů zvládnete jízdu na hory, v létě si zase hravě poradí i s dlouhou cestou k moři.

Údržba auta v zimním období

Před zimou se určitě vyplatí důkladně zkontrolovat stav zimních pneumatik. Připomeňte si, že minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm

V zimě více než jindy dostává zabrat i autobaterie. Mrazy ji dokážou pořádně vyčerpat a snížit její kapacitu. Před zimou tedy určitě doporučujeme provést test autobaterie, případně zainvestovat a koupit si novou.

Vaši pozornost si zaslouží i lak karoserie. Před zimou karoserii důkladně prohlédněte a opravte škrábance či odřeniny. Všímejte si i místa, na kterých je lak odloupnut. Právě zde totiž může začít auto rezavět a výrazně tomu pomůže právě posypová sůl. Také doporučujeme nechat si auto před zimou navoskovat. Vosk zvýší odolnost laku, ochrání ho a jako bonus bude i následné čištění auta jednodušší.

Nezapomeňte ani na správné fungování všech světel, stav stěračů a nemrznoucí směs do ostřikovačů. Doplňte si i výbavu auta, kromě povinných položek přidejte i lopatku, smetáček, škrabku na sklo, rozmrazovač zámků, a pokud se chystáte na hory, tak určitě i sněhové řetězy.

Údržba auta v letním období

Určitě si naplánujte přezutí na letní pneumatiky a nejezděte na zimních. Ačkoli to není zakázáno, zimní pneumatiky mají v letním období horší vlastnosti než letní, a zároveň se rychleji opotřebovávají.

Zkontrolujte také všechny gumové části a těsnění, během zimy totiž mohly popraskat. Doporučit můžeme i návštěvu servisu, kde vám zkontrolují podvozkové díly a v případě potřeby i geometrii kol. Po zimě se určitě vyplatí zkontrolovat i brzdy, znečištění ze zimních cest může jejich účinnost výrazně snížit a také zkrátit jejich životnost.

V zimním období jste na ni možná ani nemysleli, ale v létě ji budete zřejmě používat velmi často. Přesně tak, řeč je o klimatizaci. Právě ta si po zimě zaslouží pořádnou očistu, určitě pro to nezapomeňte na dezinfekci klimatizace, případně doplnění chladiva.

Koneckonců, po zimě si vaše auto opět zaslouží pořádně umytí i s voskováním. Odstraníte tak možné zbytky nechtěných zimních vzpomínek, zejména v podobě stop po posypové soli.

Bez ohledu na roční období platí, že údržbu auta si netřeba nechávat "na později", případně ji úplně zanedbat. Přezutím pneumatik, totiž příprava na novou letní či zimní sezónu, jen začíná.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít