Nabídka
Produkty a služby

Proč jsou zimní pneumatiky tak důležité a kdy se objednat na přezutí?

30. 11. 2018

Zima už klepe na dveře a teploty každým dnem klesají. Čas na přezutí zimních pneumatik je tady! Podívejme se na to, proč je důležité přezout auto na zimní pneumatiky a také, kdy tak učinit, aby vás zima nepřekvapila. Sezóna přezouvání je už totiž v plném proudu.

Boříme mýty o (ne)potřebnosti zimních pneumatik

Ve svém okolí byste určitě našly experty, kteří vám budou tvrdit, že se ve městě dá během zimy bez problémů jezdit i na letních pneumatikách. Nebo že stačí, když budou zimní pneumatiky pouze na hnané nápravě. Mezi motoristy koluje několik mýtů a my jsme připraveni je vyvrátit! Zimní pneumatiky jednoznačně mají smysl bez ohledu na to, zda v zimě najedete pár stovek kilometrů. nebo několik tisíc.

Nejzásadnějším argumentem pro používání zimních pneumatik během zimního období je bezpečnost. Nejen ta vaše, ale taky bezpečnost vašeho okolí. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi, oproti letním pneumatikám mají odlišně tvarovaný a zejména hlubší dezén a jejich záběr zlepšují lamely. Už jen z tohoto hlediska letní pneumatiky v zimě zkrátka neobstojí, a to nemusí být ani nasněženo.

Letní pneumatika je při nižších teplotách tužší a ztrácí svou pružnost. Z toho vyplývá i její nižší přilnavost, zhoršená ovladatelnost vozidla a delší brzdná dráha. Dokonce, i když porovnáme zcela novou letní pneumatiku s používanou zimní, tak více se můžete spolehnout právě na tu zimní.

Jak je to s tvrzením, že stačí mít zimní pneumatiky pouze na hnané nápravě? Upřímně nevíme, jak a kdy tento mýtus vznikl, ale uvedené tvrzení je nesmysl. Právě zadní náprava (která ve většině případů není hnanou nápravou) je zodpovědná za směrovou stabilitu auta, a i zde musí být obuty pneumatiky adekvátní kvality. Navíc, jde o poloviční řešení a šetření na nesprávných místech.

Kdy přezout na letní pneumatiky

Mnoho motoristů si dává s přezouváním pořádně načas. Přezutí však není vhodné odkládat a už když denní teplota začne pravidelně klesat k 7 °C, je vhodné si domluvit termín přezutí v pneuservisu. Čekačky jsou v tomto období výrazně delší, zimy jsou na našem území proměnlivé, takže mrazy a sněžení může udeřit opravdu nečekaně.

Povinnost přezout na zimní pneumatiky je dána i §40a zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu. Z tohoto paragrafu vyplývá, že řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Uvedené se přitom vztahuje na období od 1. listopadu do 31. března.

Přestože si pro nás letošní podzim připravil neobyčejně hodně teplých a slunečných dní, třeba myslet na to, že v pozdějších fázích podzimu se už citelně ochladí. Nečekejte proto s přezutím do prvních mrazů a objednejte se na profesionální přezutí zimních pneumatik do pneuservisu.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít