Účet mám a chci se přihlásit
V prípade, že chcete rýchlo vyhľadať požadovaný rozmer,do vyhľadávača zadajte len čísla z požadovaného rozmeru(bez lomítok,pomlčiek,písmen)
Napríklad hľadám: 195/65R15
Do vyhľadávača zadám: 1956515
V zimních měsících je důležitější než kdy jindy vsadit na ty nejvyšší bezpečnostní standardy. Rozbředlý sníh, námraza nebo ledovka vyžadují kvalitní pneumatiky, které se vyznačují vysokou přilnavostí a skvělým záběrem. Zimní pneumatiky poznáte podle specifického vzorku a symbolů na bočnici. Víte, jaké označení si pohlídat a jaká je minimální hloubka dezénu zimních pneumatik?
Jde především o bezpečnost, vaši i ostatních řidičů. Vzorek zimního pneu je speciálně vyrobený tak, aby zvládal sníh, led i sněhovou břečku. Zimní pneumatiky se vyrábí z měkčích gumových směsí s vyšším podílem přírodního kaučuku, díky čemuž při nízkých teplotách neztrácejí svou pružnost. Pyšní se vysokou přilnavostí, skvělou ovladatelností a kratší brzdnou dráhou.
I když s celoročními pneumatikami můžete jezdit i v zimě, hodí se jen pro některé řidiče, kteří jezdí kratší trasy, sportovní jízdu si s nimi neužijete. Pokud žijete v oblasti, kde moc nesněží, a s autem vyjedete ven jen kousek, případně jezdíte v centru města, kde se cesty solí a dobře udržují, pak jsou celoroční pneumatiky pro vás to pravé. V horských a podhorských oblastech a všude tam, kde napadne hodně sněhu a mrzne, vsaďte raději na zimní pneu.
Zimní pneumatiky se vyznačují hlubším vzorkem s výrazněji profilovanými bloky a lamelami. Často bývají na bočnici označeny písmeny M+S (Mud&Snow = bláto a sníh).
Toto značení splňuje legislativu v řadě evropských zemí, nicméně v teplotách pod 7 ℃ výrobci doporučují pneumatiky s tzv. alpským symbolem 3 PMSF (3-peak Mountain Snow Flake) – horský štít s vločkou uprostřed. Pneu s tímto symbolem prochází objektivními testy a musí prokázat vysoký výkon na sněhu, zledovatělé silnici i při nízkých teplotách s ohledem na bezpečnost.
Celoroční pneumatiky musí splňovat certifikaci pro zimní provoz. Označení celoročních pneumatik je proto stejné jako u zimních pneu – písmena M+S nebo 3 PMSF. Obecně se doporučuje na zimu pořizovat spíš pneumatiky s alpským symbolem.
Celoroční pneumatiky jsou označeny také nápisy:
Povinnost používat zimní pneumatiky se v každé zemi liší, podobně je to i s minimální hloubkou dezénu zimních pneu.
Česká legislativa předepisuje zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března s ohledem na počasí. V určených úsecích může zimní pláště nařídit také dopravní značka C 15 (zimní výbava). Ze zákona stačí mít pneu s označením M+S, ale doporučuje se nazout ty s alpským symbolem (pneumatiky s hroty jsou zakázány). Ohlídejte si, aby měly vaše zimní pneu minimální hloubku dezénu 4 mm.
Na Slovensku jsou zimní pneumatiky s označením M+S povinné od 15. listopadu do 31. března, pokud na vozovce leží souvislá vrstva sněhu nebo námrazy. Zimní pneu musí být na přední i zadní nápravě (pneu s hroty není povoleno). Hloubka dezénu v zimě musí být minimálně 3 mm.
Povinnost používat zimní pneu (nebo celoroční s označením M+S) je v Rakousku dána od 1. listopadu do 15. dubna v závislosti na počasí (nákladní automobily nebo autobusy potřebují v tomto období zimní obutí neustále). Pneumatiky s hroty se používají jen za určitých podmínek. Dezén musí mít alespoň 4 mm.
Zimní pneumatiky s alpským symbolem obujte na všechna čtyři kola. Používají se bez ohledu na datum, pokud je silnice pokrytá sněhem, ledem nebo sněhovou břečkou, musíte mít zimní obutí. Pneumatiky s hroty ale nejsou povoleny. Hloubka dezénu nesmí klesnout pod 1,6 mm, odborníci však doporučují 4 mm.
V Maďarsku a Polsku platí benevolentnější pravidla. Zákonná povinnost zimního obutí v těchto zemích neexistuje (povinné jsou jen v určitých úsecích). Do Maďarska se ale nevydávejte bez sněhových řetězů, patří do povinné zimní výbavy. V obou zemích pneumatiky s hroty nejsou povoleny.
TIP: Než se vypravíte na cesty, zkontrolujte, jestli nemáte příliš sjetý vzorek. Přečtěte si tipy, jak správně změřit hloubku dezénu.
Značení na pneumatikách vám řekne vše o jejich vlastnostech. Nevíte, co jednotlivé symboly znamenají? Připravili jsme přehledný seznam zkratek a symbolů na pneumatikách. U zimních a celoročních pneumatik si pohlídejte především toto označení: