Nabídka
Produkty a služby

Chystáte se cestovat na hory? Zjistěte, v kterých zemích si připlatíte za dálnice

20. 12. 2018

Dálniční známky na nadcházející rok u nás nezdraží, což určitě potěšilo mnoho motoristů. Ne všude je to však stejně. Připravili jsme pro vás přehled cen dálničních známek a mýta pro rok 2019 ve vybraných evropských zemích.

Česká republika

Jak již bylo zmíněno v úvodu, v České republice zůstávají ceny za dálniční známky oproti tomuto roku nezměněny. Od těch starých se odlišují pouze svou grafikou. V nabídce jsou dálniční známky s platností jeden rok (1 500 Kč - cca 58 eur), 30 dní (440 Kč - cca 17 eur) a 10 dní (310 Kč - 12 eur).

Nové dálniční známky jsou již v prodeji. Roční dálniční známka na rok 2019 platí celkem 14 měsíců, a tedy od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020. České dálniční známky jsou běžně dostupné na čerpacích stanicích a zakoupíte je i na čerpacích stanicích v okolních státech.

Slovensko

Ceny dálničních známek na Slovensku, stejně jako u nás, zůstávají na rok 2019 nezměněny. V nabídce jsou známky s platností 10 dnů (10 eur/cca 255 Kč), 30 dní (14 eur/cca 360 Kč) a jeden rok (50 eur/cca 1290 Kč). Roční dálniční známka má přitom platnost od 1. ledna 2019 do 31. ledna 2020. Pokud máte zakoupenou roční dálniční známku z roku 2018, ta platí právě do konce ledna 2019.

Jen pro úplnost dodejme, že využívají výlučně elektronické dálniční známky, které si můžete zakoupit buď přes internet, aplikaci v smartphonu nebo na čerpacích stanicích.

Rakousko

Už tento rok bylo možné vedle běžných dálničních nálepek v Rakousku využívat i ty elektronické. Výhodou je, že elektronickou dálniční známku nemusíte následně odstraňovat z čelního okna a zakoupit si ji můžete online prakticky odkudkoliv.

V novém roce ale dochází v Rakousku k mírnému zdražení. Není to však nic dramatického, nejlevnější 10denní známka zdražila o 20 centů na 9,20 eur/240 Kč, za 60denní známku zaplatíte 26,80 eur/740 Kč a roční dálniční známka s platností do 31.1.2020 vás vyjde na 89,20 eur/2 300 Kč.

Před cestou do rakouských Alp vám zároveň doporučujeme prohlédnout si, které horské průchody a tunely jsou zpoplatněny mýtem zvlášť.

Německo

Dálnice v Německu budou i v roce 2019 bez zpoplatnění, spuštění mýtného bylo totiž opět odloženo. Ačkoli to nesouvisí přímo s dálnicemi, připomeňme ale, že při vjezdu do vybraných německých měst e třeba počítat s povinností zakoupení emisní plakety. Tu budete potřebovat při vjezdu do zón označených dopravní značkou "Umwelt zone". Plaketu doporučujeme zakoupit si online, je totiž levnější.

Itálie

Itálie je známá svým mýtem, které rozhodně nepatří mezi nejlevnější. Mýtné se platí na mýtných branách v hotovosti nebo kartou. Na první mýtné bráně si vezmete lístek a při sjezdu z dálnice ho na další mýtné bráně naskenujete a zaplatíte stanovenou částku. Pokud se chystáte na lyžovačku do italských Alp, za jízdu po dálnici zaplatíte přibližně 12 eur/310 Kč. Samozřejmě, samotný poplatek velmi závisí od místa, kam máte namířeno.

Pokud do Itálie jezdíte častěji, určitě zvažte možnost koupě předplacené karty Viacard, kterou si předem nabijete kreditem. Další variantou je elektronické mýtné Telepass, které se vyznačuje zpětnou platbou za ujeté úseky dálnic. Telepass mimo jiné nabízí i další výhody v podobě jednoho vyúčtování za celou cestu, speciálních jízdních pruhů při průjezdu mýtných bran a akceptací po celé Itálii.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku je výběr dálniční známky velmi jednoduchý. V nabídce je totiž pouze roční dálniční známka za 40 CHF (cca 36 eur/930 Kč). Zakoupit lze již od 1. prosince 2018 a platná je až do 31. ledna 2020. Máte-li zakoupenou švýcarskou dálniční známku na rok 2018, ta platí do 31. ledna 2019.

Francie

Podobně jako v případě Itálie, i ve Francii je třeba počítat s poměrně vysokými poplatky za mýtné. Platí se na mýtných branách při sjezdu z dálnice, na branách označených emblémem platební karty je možné platit i tímto způsobem. Není to tak ale všude a určitě doporučujeme mít hotovost jako záložní řešení v případě, kdyby platba kartou nebyla možná.

Výšku mýta si doporučujeme ověřit ještě před cestou, dá se to najít jednoduše online. Stačí pouze zadat projížděné úseky a dozvíte se, kolik vás bude stát mýtné. Jako příklad uveďme, že cesta po dálnici do francouzských Alp vás vyjde přibližně na 10 až 15 eur (255 Kč – 390 Kč). Kromě dálnic budete platit mýtné i za průjezd vybranými tunely a mosty. Za průjezd tunelem pod Mont Blanc (tam a zpět) například zaplatíte přes 55 eur/1 400 Kč.

Kromě přípravy vašeho auta před delší cestou tedy určitě nezapomeňte ani na poplatky spojené s používáním dálnic. Trasu si s dostatečným předstihem naplánujte, odměnou za to vám bude méně stresu během cesty.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít