Nabídka
Produkty a služby

Celoroční pneumatiky? Ano, ale ne pro každého

4. 11. 2022

Klimatické změny a ekonomické faktory hrají pro volbu celoročních pneumatik místo samostatné sady letních a zimních gum. Odpadá také přezouvání 2× do roka (ne vždy). Celoročky se nejvíc vyplatí těm, kteří nenajedou víc než 10 000 km ročně. Důležitá jsou ale i další hlediska. Zjistěte, pro koho jsou celoroční pneumatiky vhodné a kdo by se jim raději měl vyhnout.

Jak poznat celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky musí splňovat parametry jak pro letní, tak zejména pro zimní pneumatiky. Často jsou opatřeny také nápisy:

Zimní/letní vs. celoroční pneumatiky

Nepřezouváte 2× ročně, to je největší výhoda celoročních pneu (ale ne vždy). Uvědomte si, že je používáte po celý rok, kdy jsou vystaveny UV záření, v létě vysokým teplotám a dalším nepříznivým vlivům, které snižují jejich životnost. Zimní i letní pneumatiky jsou přímo uzpůsobeny pro daná období, celoroční pneu představují kompromisní řešení.

U zimních pneumatik, zejména v souvislosti s SUV, není dobrá trakce až tak důležitá oproti brzdné dráze (vzhledem k tomu, že se jedná o těžká vozidla), kdy se počítá každý metr.V tom jsou zimní lepší. 

Jak dlouho vydrží celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky najezdí stejně jako 2 sady – letní a zimní pneu, protože se používají za rozličných podmínek. Jejich životnost se uvádí od 30–60 000 km, ale záleží na výrobci, použité gumové směsi, váze vozidla i stylu jízdy. Musí mít označení 3PMSF (Tree Peak Mountain Snow Flake)

                                                     

Pro koho jsou celoroční pneumatiky vhodné

Rozhodujete se mezi zimními/letními a celoročními pneumatikami? Zamyslete se, kolik kilometrů najezdíte a v jakém terénu se nejčastěji pohybujete – ve městě, na dálnici nebo nezpevněných cestách. Oblast, ve které žijete a její povětrnostní podmínky, patří mezi nejdůležitější kritéria při výběru obutí. Nezapomeňte vzít v úvahu také velikost auta, výkon motoru a styl jízdy řidiče.

Malým pomocníkem při rozhodování může být tento ukazatel:

  • 5–7 000 najetých kilometrů za rok – pro vás jsou vhodné celoroční pneumatiky s certifikací na zimu a léto (například Michelin CrossClimate nebo Continental AllSeason). V případě ledovky ani sněhové kalamity vás pneu nezklamou.
  • 5–15 000 najetých kilometrů za rok (krátké trasy ve městě a v rovinatých oblastech) – ani vy se nemusíte vzdávat celoročních pneumatik. Pokud ale očekáváte na sněhu a ledu maximální výkon, v létě obujte letní a v zimě zimní pneu.
  • 5–15 000 najetých kilometrů za rok (dlouhé trasy, často přesahující 100 a více km nebo pobyt v hornatých oblastech) – zvolte spíš zvlášť sadu zimních a letních pneumatik.
  • 15 000 a víc najetých kilometrů za rok – jednoznačně se vám vyplatí používat samostatné sady zimních a letních pneumatik.

Aby byly celoroční pneumatiky bezpečné

Pokud silnice pokryje silná námraza, sníh nebo ledovka, jezděte pomaleji, nebo vůbec. Nejbezpečnější jízdu v zimě zajistí zimní pneu.

V zimních měsících (od listopadu do března) musí mít celoroční pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm stejně jako zimní pneu. Dostali jste se na tuto hodnotu kolem listopadu? Musíte si pořídit nové celoroční pneumatiky. Ty sjeté zlikvidujte, což je škoda, nebo je dojezděte v letních měsících. Tím se ale dostáváte do situace, kdy budete zase muset přezouvat 2× ročně a také je skladovat – celoroční pneumatiky s hloubkou dezénu nad 4 mm budete mít na zimu, pod 4 mm budete jezdit v létě. Od této chvíle ale ztrácíte jedinou výhodu používání celoročních pneu. Proto si to raději dobře rozmyslete.

Přečtěte si tipy, jak správně změřit hloubku dezénu.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít