V prípade, že chcete rýchlo vyhľadať požadovaný rozmer,do vyhľadávača zadajte len čísla z požadovaného rozmeru(bez lomítok,pomlčiek,písmen)
Napríklad hľadám: 195/65R15
Do vyhľadávača zadám: 1956515
Zvažujete celoroční pneumatiky? Poradíme, komu se vyplatí, jak dlouho vydrží a proč nemusí být ideální pro každého. Zjistěte, co vzít v úvahu.
Klimatické změny a ekonomické faktory hrají pro volbu celoročních pneumatik místo samostatné sady letních a zimních gum. Odpadá také přezouvání 2× do roka (ne vždy).
Celoročky se nejvíc vyplatí těm, kteří nenajedou víc než 10 000 km ročně. Důležitá jsou ale i další hlediska. Zjistěte, pro koho jsou celoroční pneumatiky vhodné a kdo by se jim raději měl vyhnout.
Zobrazit nabídku celoročních pneumatik
Nepřezouváte 2× ročně, to je největší výhoda celoročních pneu (ale ne vždy). Uvědomte si, že je používáte po celý rok, kdy jsou vystaveny UV záření, v létě vysokým teplotám a dalším nepříznivým vlivům, které snižují jejich životnost. Zimní i letní pneumatiky jsou přímo uzpůsobeny pro daná období, celoroční pneumatiky představují kompromisní řešení.
U zimních pneumatik, zejména v souvislosti s SUV, není dobrá trakce až tak důležitá oproti brzdné dráze (vzhledem k tomu, že se jedná o těžká vozidla), kdy se počítá každý metr. V tom jsou zimní lepší.
Celoroční pneumatiky najezdí stejně jako 2 sady – letní a zimní pneu, protože se používají za rozličných podmínek. Jejich životnost se uvádí od 30–60 000 km, ale záleží na výrobci, použité gumové směsi, váze vozidla i stylu jízdy. Musí mít označení 3PMSF (3 Peak Mountain Snowflake)
Rozhodujete se mezi zimními/letními a celoročními pneumatikami? Zamyslete se, kolik kilometrů najezdíte a v jakém terénu se nejčastěji pohybujete – ve městě, na dálnici nebo nezpevněných cestách. Oblast, ve které žijete a její povětrnostní podmínky, patří mezi nejdůležitější kritéria při výběru obutí. Nezapomeňte vzít v úvahu také velikost auta, výkon motoru a styl jízdy řidiče.
Malým pomocníkem při rozhodování může být tento ukazatel:
Celoroční pneumatiky musí splňovat parametry jak pro letní, tak zejména pro zimní pneumatiky. Často jsou opatřeny také nápisy:
Pokud silnice pokryje silná námraza, sníh nebo ledovka, jezděte pomaleji, nebo vůbec. Nejbezpečnější jízdu v zimě zajistí zimní pneu.
V zimních měsících (od listopadu do března) musí mít celoroční pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm stejně jako zimní pneu. Dostali jste se na tuto hodnotu kolem listopadu? Musíte si pořídit nové celoroční pneumatiky. Ty sjeté zlikvidujte, což je škoda, nebo je dojezděte v letních měsících. Tím se ale dostáváte do situace, kdy budete zase muset přezouvat 2× ročně a také je skladovat – celoroční pneumatiky s hloubkou dezénu nad 4 mm budete mít na zimu, pod 4 mm budete jezdit v létě. Od této chvíle ale ztrácíte jedinou výhodu používání celoročních pneumatik. Proto si to raději dobře rozmyslete.
Zobrazit nabídku celoročních pneumatik
Plánujete letní dovolenou autem? Přinášíme aktuální přehled dálničních poplatků v evropských zemích pro rok 2025 – včetně oficiálních portálů pro nákup známek a mýta.
Celý článekXL označení znamená zesílenou pneumatiku s vyšší nosností. Vhodné pro SUV, dodávky i plně naložená auta. Zjistěte, zda je nutná i pro vás.
Celý článekKolik km vydrží letní pneumatiky? A kdy je vyměnit podle stáří? Vše, co potřebujete vědět o životnosti pneumatik, na jednom místě.
Celý článekNevíte, jak poznat typ pneumatiky? Vysvětlíme vám to snadno – podle symbolů, vzorku a dalších znaků přímo na bočnici pneumatiky.
Celý článekNosnostní index pneumatik: Číslo, které určuje maximální zatížení. Pochopte jeho důležitost pro výkon a životnost pneumatik. Vše o výběru na Mikona.eu.
Celý článekOd kdy zimní pneumatiky? Zjistěte, kdy platí zákonná povinnost, jaké jsou výjimky a co hrozí za jízdu na letních pneu v zimních podmínkách.
Celý článek